Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Gliwicach z dnia 28 sierpnia 2017 r., sygn. I SA/Gl 1140/16

Prawo pomocy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Eugeniusz Christ, po rozpoznaniu w dniu 28 sierpnia 2017 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi Z.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości p o s t a n a w i a 1. uchylić postanowienie Sądu z dnia 3 kwietnia 2017 r. w przedmiocie odrzucenia sprzeciwu; 2. utrzymać w mocy postanowienie referendarza sądowego z dnia 22 grudnia 2016 r.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 3 kwietnia 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach odrzucił sprzeciw Z.K. od postanowienia z dnia 22 grudnia 2016 r. starszego referendarza sądowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach w przedmiocie odmowy przyznania skarżącemu prawa pomocy.

Na powyższe postanowienie skarżący wniósł zażalenie wskazując, że nie uchybił terminowi a błąd był po stronie poczty, na dowód czego załączył kopertę doręczenia postanowienia referendarza sądowego.

Ponadto w pismem z dnia 24 stycznia 2017 r. skarżący wniósł sprzeciw od powyższego postanowienia referendarza sądowego wskazując, że nie ustały przyczyny, dla których był zwolniony od kosztów sądowych w latach 2010, 2015 i innych wnosząc tym samym o przyznanie mu prawa pomocy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 195 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 1369) zw. dalej "P.p.s.a." jeżeli zażalenie zarzuca nieważność postępowania lub jest oczywiście uzasadnione, wojewódzki sąd administracyjny, który wydał zaskarżone postanowienie, może na posiedzeniu niejawnym, nie przesyłając akt Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu, uchylić zaskarżone postanowienie i w miarę potrzeby sprawę rozpoznać na nowo. Przepis ten stanowi zatem podstawę do dokonania przez wojewódzki sąd administracyjny autokontroli wydanego postanowienia i w przypadku stwierdzenia zaistnienia zawartych w nim przesłanek uchylenia go bez konieczności przesyłania akt sprawy Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu. Uchylenie zaskarżonego postanowienia i ponowne rozpoznanie sprawy powinny mieć miejsce wówczas, gdy sąd podziela podniesiony w zażaleniu zarzut nieważności postępowania lub uznaje, że jest ono oczywiście uzasadnione. Powyższy wyjątek od zasady dewolutywności zażalenia jest uzasadniony względami ekonomii postępowania [por. A. Wróbel (w:) K. Chorąży, W. Taras, A. Wróbel, Postępowanie administracyjne..., s. 337].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00