Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 30 sierpnia 2017 r., sygn. II SA/Bd 240/17

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Anna Klotz Sędziowie sędzia WSA Elżbieta Piechowiak (spr.) sędzia WSA Jarosław Wichrowski Protokolant sekretarz sądowy Kamila Wesołowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 sierpnia 2017 r. sprawy ze skargi M. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie zwrotu prawa jazdy oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze we W, po rozpoznaniu wniosku M. Z. o stwierdzenie nieważności decyzji Starosty [...] z dnia [...]. nr[...] odmawiającej M. Z. zwrotu prawa jazdy kat. C,CE,D,DE, na podstawie art. 157 § 1 i art. 158 § 1 w zw. z art. 156 § 1 pkt 2 w zw. z art. 17 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23, dalej: kpa) odmówiło stwierdzenia nieważność ww decyzji.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia SKO podniosło, że instytucja stwierdzenia nieważności decyzji jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia i stoi w opozycji do zasady trwałości rozstrzygnięć administracyjnych. Przesłanka wydania decyzji bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa ( 156 § 1 pkt 2kpa ) zachodzi wówczas, gdy brak było w przepisach prawa powszechnie obowiązującego właściwej materialnej lub formalnej podstawy do dokonania rozstrzygnięcia w drodze decyzji administracyjnej, bądź też, gdy rażące naruszenie prawa jest oczywiste, wyraźne i bezsporne.

Dokonując w tym aspekcie analizy zarzutów strony Kolegium wskazało, że w obecnym porządku prawnym regulowanym przez podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 oraz art. 102 ust. 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011r. o kierujących pojazdami (j.t. Dz.U. z 2016r. poz. 627 - dalej ustawa), w stosunku do osoby ubiegającej się o zwrot (wydanie) prawa jazdy, m.in. nie może być zwrócone (wydane) prawo jazdy kategorii C,CE,D,DE w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmującego uprawnienie w zakresie prawa jazdy kategorii B. Oznacza to, że skutki zdarzenia prawnego jakim jest prawomocny wyrok zakazujący prowadzenia pojazdów mechanicznych w zakresie określonej kategorii, zostały rozciągnięte na inne uprawnienia do prowadzania pojazdów, zarówno względem osób ubiegających się o prawo jazdy tej innej kategorii, jaki i dysponującym już takim prawem jazdy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00