Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 26 lipca 2017 r., sygn. II SA/Wr 176/17

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Anna Siedlecka /spr./ sędzia NSA Halina Filipowicz-Kremis sędzia WSA Alicja Palus po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 26 lipca 2017 r. sprawy ze skargi M. K. na postanowienie D. Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku dostarczenia ekspertyzy technicznej dotyczącej szczegółowej analizy stanu technicznego budynku stodoły oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] r. Nr [...] D. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 w zw. Art. 144 k.p.a., po rozpatrzeniu zażalenia M. K. na postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w powiecie w. z dnia [...] r. nr [...] o nałożeniu na współwłaścicieli budynku stodoły zlokalizowanej na działce nr [...] przy ul. L. w T. obowiązku dostarczenia ekspertyzy technicznej dotyczącej szczegółowej analizy stanu technicznego budynku - uchylił zaskarżone postanowienie w części dotyczącej terminu i wyznaczył nowy termin do dnia 28 lutego 2017 r., w pozostałym zakresie utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia wyjaśnił, że przeprowadzając kontrolę posesji przy ul. L. w T. (dz. nr 66) stwierdził, że na nieruchomości istnieje budynek gospodarczy - stodoła , której połać dachowa uległa w części zawaleniu wraz ze ścianą szczytową wschodnią. Mając na uwadze spowodowane zaistniałym stanem obiektu zagrożenie dla życia i zdrowia użytkowników obiektu, organ I instancji wszczął z urzędu postępowanie w sprawie złego stanu technicznego części ww. stodoły.

W trakcie postępowania współwłaściciel ww. nieruchomości J. F. początkowo wyraził chęć remontu przedmiotowej stodoły.

Już w trakcie postępowania administracyjnego przeprowadzono oględziny budynku stodoły. Jest to poniemiecki budynek, wykonany w technologii tradycyjnej murowanej, dach dwuspadowy, kryty dachówką ceramiczną karpiówką. Od strony wschodniej część dachu uległa zawaleniu. Stan konstrukcji więźby dachowej jest bardzo zły. Szczegółowy opis stanu technicznego obiektu zawiera protokół z oględzin z dnia 25 października 2012 r. Obecny w toku czynności współwłaściciel obiektu J. F. oświadczył, że nie użytkuje przedmiotowego obiektu od 20 lat i zgłosił chęć jego rozbiórki w całości lub w części, na zasadach współfinansowania z drugim współwłaścicielem M. K.. Drugi współwłaściciel- M. K. nie wyraziła zgody na dokonanie rozbiórki obiektu stodoły, z uwagi na jej użytkowanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00