Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 lipca 2017 r., sygn. II SA/Wa 1981/16

Broń i materiały wybuchowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Kołodziej (spr.), Sędziowie WSA Piotr Borowiecki, Janusz Walawski, Protokolant specjalista Aleksandra Weiher, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lipca 2017 r. sprawy ze skarg [...] Towarzystwa Strzeleckiego [...] z siedzibą w [...] oraz R. K. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną do celów sportowych 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji; 2. zasądza od Komendanta Głównego Policji na rzecz [...] Towarzystwa Strzeleckiego [...] z siedzibą w [...] kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania, 3. zasądza od Komendanta Głównego Policji na rzecz R. K. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Komendant Główny Policji decyzją z dnia [...] września 2016 r. nr [...], na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 i art. 268a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r., poz. 23 ze zm.), zwanej dalej k.p.a. oraz art. 18 ust. 4 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 576 ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania, utrzymał w mocy decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...], [...] o cofnięciu R.K. pozwolenia na broń palną do celów sportowych.

Uzasadniając rozstrzygnięcie wskazał, że zgodnie z art. 18 ust. 4 ustawy o broni i amunicji, organ Policji może cofnąć pozwolenie na broń, jeżeli ustały okoliczności, na postawie których pozwolenie to zostało wydane.

W toku postępowania ustalił, że R.K. uzyskał pozwolenie na posiadanie broni palnej sportowej na podstawie decyzji Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] grudnia 1997 r., a podstawą jego wydania było ustalanie, że jest on członkiem sekcji strzeleckiej [...] Towarzystwa Strzeleckiego ([...]) "[...]" z siedzibą w [...] (powoływanej dalej jako: [...] lub Stowarzyszenie), gdzie uprawia strzelectwo sportowe. Obecnie strona jest członkiem stowarzyszenia o charakterze strzeleckim [...] z siedzibą w [...], co w obecnym stanie prawnym, zdaniem organu, umożliwia jej tylko rekreacyjne, amatorskie uprawianie strzelectwa. Zaznaczył, że do czynnego, sportowego (a zatem zawodniczego) uprawiania strzelectwa potrzebny jest stosowny dokument wydany przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego, tj. patent (art. 10b ust. 2 ustawy o broni i amunicji), a przede wszystkim aktualna licencja tego Związku, której strona nie posiada.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00