Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 11 lipca 2017 r., sygn. I SA/Po 923/16
Gry losowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Rennert Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska (spr.) Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz Protokolant sekretarz sądowy Marta Ziewińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 lipca 2017 r. sprawy ze skargi [...] s.c. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia[...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w [..] z dnia [...]r., nr [...]; II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] na rzecz skarżących kwotę [...] zł ( słownie: [...] złotych 00/100 ) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. WSA/wyr. 1 - sentencja wyroku
Uzasadnienie
Naczelnik Urzędu Celnego w P. decyzją z dnia [...] r., nr [...], działając na podstawie art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm. - w skrócie: "O.p.") w związku z art. 2 ust. 3 i 5, art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 90 oraz art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r. poz. 471 - w skrócie: "u.g.h."), wymierzył P. N. i P. N. prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą: X. S.C. P. i P. N. (dalej także jako: "podatnicy", "strony" lub "skarżący") karę pieniężną w kwocie [...]zł z tytułu urządzania gier na dwóch automatach, poza kasynem gry.
W motywach rozstrzygnięcia wskazano, że funkcjonariusze celni w dniu [...] r., w toku czynności kontrolnych przeprowadzonych w miejscowości C. przy ul. [...], w lokalu bez nazwy, będącym we władaniu P. N. i P. N. prowadzących działalność gospodarczą pod firmą: X. S.C., ustalili, że znajdują się tam podłączone do sieci elektrycznej i gotowe do gry automaty o nazwach [...] nr [...] i [...] (bez numeru), przypominające swoim wyglądem automaty do gier hazardowych. Przeprowadzony przez funkcjonariuszy eksperyment potwierdził, że gry oferowane na powyższych automatach są grami na automacie w rozumieniu u.g.h., urządzanymi z naruszeniem przepisów tej ustawy. Ustalono bowiem, że gry mają charakter losowy (gracz nie ma wpływu na końcowy układ symboli na bębnach), są urządzane w celach komercyjnych (za odpłatnością) oraz umożliwiają wygrane pieniężne. Przesłuchany w charakterze świadka P. N. zeznał, że lokal wynajmuje od pana Żurowskiego. Zgodnie z umową najmu może lokal podnajmować dalej, z którego to prawa korzysta i podnajmuje powierzchnię pod automaty do gier spółce [...] i [...]. Automaty znajdujące się w lokalu służą do gry. Wynik gry na automacie nie zależy od gracza tylko od szczęścia. Wygrywane pieniądze automaty same wypłacają (w monetach [...] zł). Do obsługi automatów przyjeżdża pan P. .