Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 11 lipca 2017 r., sygn. II SA/Op 218/17

Dodatki mieszkaniowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Jeżewska Sędziowie Sędzia WSA Ewa Janowska Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz (spr.) Protokolant St. sekretarz sądowy Agnieszka Jurek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 lipca 2017 r. sprawy ze skargi J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 31 stycznia 2017 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania dodatku mieszkaniowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 25 sierpnia 2016 r. J. M. wystąpiła do Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie o przyznanie dodatku mieszkaniowego.

Na wezwanie organu Burmistrz Nysy pismem z dnia 7 września 2016 r. poinformował, że J. M. nie jest umieszczona na liście osób oczekujących na lokal socjalny lub zamienny. Z kolei, A Sp. z o.o. w [...] (dalej: A) w piśmie z dnia 13 września 2016 r. wskazał, że w przygotowaniu jest sprawa o eksmisję J. M. z lokalu socjalnego przy ul. [...] w [...]. A wyjaśniła też, że J. M. nie otrzymała wypowiedzenia umowy najmu tego lokalu, gdyż umowa ta była zawarta na czas określony i wygasła z dniem 31 sierpnia 2015 r., nie została natomiast przedłużona. Ponadto J. M. nie podjęła działań w sprawie zajmowanego lokalu, a od dnia 1 września 2015 r. naliczane jest przez A odszkodowanie za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego i nie ma innego dokumentu potwierdzającego posiadanie przez J. M. tytułu prawnego, zaś A nie zawierała ugody.

Decyzją z dnia 21 września 2016 r., nr [...], Zastępca Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie, działający z upoważnienia Burmistrza Nysy, odmówił przyznania J. M. dodatku mieszkaniowego. Jako podstawę prawną decyzji wskazał art. 2 i art. 7 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U z 2013 r. poz. 966, z późn. zm.) oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2001 r. w sprawie dodatków mieszkaniowych (Dz. U. Nr 156, poz. 1817, z późn. zm.). Uzasadniając rozstrzygnięcie organ powołał art. 2 ust. 1 ustawy i stwierdził, że wnioskodawczyni zamieszkuje w [...] przy ul. [...], jednak zarządca lokalu, tj. A w [...], nie potwierdził na wniosku posiadania przez wnioskodawczynie tytułu prawnego do lokalu. Organ wskazał na uzyskane w toku postępowania wyjaśnienia Burmistrza Nysy oraz zarządcy lokalu, a nadto na treść pism z dnia 8 września 2015 r., 10 grudnia 2015 r. oraz 22 kwietnia 2016 r., z których wynika, że stanowisko Gminy w sprawie przedłużenia umowy najmu jest negatywne, a zarządca wezwał J. M. do dobrowolnego opuszczenia i wydania lokalu Gminie Nysa. Organ odnotował również, że wnioskodawczyni jest obciążona odszkodowaniem za zajmowanie ww. lokalu bez tytułu prawnego, a ponadto nie występowała do sądu o uznanie wypowiedzenia umowy najmu za bezskuteczne i nie należy do osób oczekujących na lokal socjalny ani zamienny z zasobu mieszkalnego Gminy Nysa, w związku z czym nie spełnia podstawowego warunku do otrzymania dodatku mieszkaniowego i odmowa dodatku mieszkaniowego jest prawnie uzasadniona. Według organu, bez znaczenia pozostaje fakt, iż wnioskodawczyni zamieszkuje w powyższym lokalu. Nie jest również wskazane rozpatrywanie sprawy pod kątem art. 674 K.c., gdyż w postępowaniu administracyjnym organy nie stosują przepisów tej ustawy, a postępowanie zmierza w kierunku ustalenia czy wnioskodawca występujący o dodatek mieszkaniowy posiada tytuł prawny do zajmowanego lokalu. Ustalenia co do zgodności z prawem zawartej umowy najmu stanowią natomiast problematykę cywilną. Organ wskazał jednak, że regułę interpretacyjną ustanowioną w art. 674 K.c. stosuje się w razie używania przedmiotu najmu przez dotychczasowego najemcę oraz zgody wynajmującego na taki stan, podczas gdy w przedmiotowej sprawie brak jest zgody wynajmującego na tzw. milczące przedłużenie najmu, na co wskazuje już choćby fakt obciążenia wnioskodawczyni odszkodowaniem za zajmowanie lokalu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00