Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Gliwicach z dnia 17 lipca 2017 r., sygn. I SA/Gl 593/17

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Przemysław Dumana, po rozpoznaniu w dniu 17 lipca 2017 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A.C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwrotu dotacji udzielonej z budżetu miasta w 2010 i 2011 r. postanawia: odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji. WSA/post.1 - sentencja postanowienia

Uzasadnienie

Decyzją oznaczoną w sentencji niniejszego postanowienia Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. utrzymało w mocy decyzję organu I instancji orzekającą określającą A.C. wysokość zwrotu dotacji udzielonej z budżetu gminy za 2010 r. i 2011 r. w kwocie odpowiednio [...] i [...].

W skardze na powyższą decyzję skarżąca wniosła o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji. W obszernym uzasadnieniu skarżąca podniosła, że brak wstrzymania zaskarżonej decyzji spowoduje niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody oraz spowodowania trudnych do odwrócenia skutków w postaci zagrożenia dalszemu funkcjonowaniu [...] Szkoły Policealnej dla Dorosłych w C., co w trakcie roku szkolnego spowoduje utratę dla słuchaczy możliwości ukończenia kształcenia. Zdaniem skarżącej wyegzekwowanie na rzecz organu dotującego kwoty [...]zł wraz z odsetkami spowoduje sytuację, w której organ prowadzący poniesie znaczną szkodę zarówno majątkową, jak i niemajątkową, która nie będzie mogła być wynagrodzona wskutek późniejszego zwrotu spełnionego świadczenia, a także uniemożliwi przywrócenie rzeczy do stanu pierwotnego. W jej ocenie egzekucja spowoduje zagrożenie zamknięcia prowadzonej przez skarżącą szkoły ze względu na brak środków finansowych do jej prowadzenia, albowiem skarżąca nie pobiera od swoich słuchaczy jakichkolwiek opłat. Wskazała również, że egzekucja kwoty spowoduje zwolnienie kadry administracyjnej i pedagogicznej. Podkreśliła przy tym, że organ dotujący rozpoczął w 2017 r. przekazywanie wcześniej wstrzymanej dotacji oświatowej. Wskazała, że według stanu na kwiecień 2017 r. naukę w szkole pobiera łącznie 19 osób, które to osoby mogą utracić możliwość ukończenia kształcenia, w tym przystąpienia do egzaminu zawodowego. Zauważyła również, że kwota objęta zaskarżoną decyzją nie jest jedyną kwotą jakiej jednostki samorządu terytorialnego żądają zwrotu. Wskazując na postanowienia o odmowie wstrzymania wykonania zaskarżonych decyzji w sprawach o sygn. akt I SA/Gl 382/17, I SA/Gl 1452/16, I SA/Gl 344/17, I SA/Gl 345/17 oraz I SA/Gl 1305/16 stwierdziła, że łączna kwota zwrotu jakiej żądają organy wynosi 1.210.593,33 zł wraz z odsetkami. W jej ocenie wysokość tej kwoty jest wystarczająca do uwzględnienia jej wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji, zaś prawdopodobieństwo zamknięcia szkoły w C. jest znaczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00