Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 19 lipca 2017 r., sygn. I SA/Gd 746/17

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędzia NSA Elżbieta Rischka, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 19 lipca 2017 r. sprawy ze skargi ,,A" Sp. z o.o. z siedzibą w M. na postanowienie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 22 lutego 2017 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 22 lutego 2017 r. Minister Rozwoju i Finansów (organ upoważniony: Dyrektor Izby Skarbowej) utrzymał w mocy postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 11 stycznia 2017 r. o pozostawieniu bez rozpatrzenia wniosku A Sp. z o.o. (dalej: Spółka, skarżąca) o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej prawa podatkowego w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Podstawą rozstrzygnięcia był następujący stan faktyczny.

W dniu 29 września 2016 r. Spółka złożyła wniosek, uzupełniony w dniach 5 grudnia 2016 r. i 2 stycznia 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności "rozliczenia podmiotów z tytułu wzajemnych usług" oraz prawa do dokonania korekty faktury.

We wniosku Spółka wskazała, że jest czynnym podatnikiem VAT. Zawarła w 2014r. umowę ze spółką z o.o., będącą również podatnikiem czynnym VAT, zwaną dalej Kooperantem. Umowa ta była zatytułowana umowa o wspólnym przedsięwzięciu, jednakże z punktu widzenia prawa cywilnego była tzw. umową nienazwaną. Umowa zawierała elementy umowy o konsorcjum, a także umowy o ramowej współpracy gospodarczej. Obowiązkiem Spółki, wynikającym z zawartej umowy, było: wykonywanie usług transportowych na rzecz pozyskanych przez Kooperanta klientów, negocjowanie stawek za usługi transportowe z osobami trzecimi (klientami), zawieranie umów ubezpieczenia OC w związku z używanymi samochodami ciężarowymi. Obowiązkiem zaś drugiej strony tejże umowy było: posiadanie i gromadzenie aktywów trwałych niezbędnych do prowadzenia działalności transportowej, takich jak samochody ciężarowe i nieruchomości; zapewnianie zleceń od osób trzecich na usługi transportowe; zapewnienie finansowania zakupu paliwa do samochodów ciężarowych używanych przez Spółkę oraz finansowania opłat drogowych - kosztami tymi był obciążany Kooperant.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00