Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 czerwca 2017 r., sygn. IV SA/Wr 5/17

Szkolnictwo wyższe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska Sędziowie sędzia WSA Ewa Kamieniecka ( spr.), sędzia NSA Julia Szczygielska, , Protokolant st. sekretarz sądowy Dorota Hurman, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 6 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi T. S. na decyzję Rektora Uniwersytetu W. z dnia [...] października 2016 r. nr [...] w przedmiocie skreślenia z listy studentów I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji: II. zasądza od Rektora Uniwersytetu W. na rzecz skarżącego T. S. kwotę 200 (słownie: dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest decyzja Rektora Uniwersytetu W. z dnia [...] października 2016 r. nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Dziekana Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu W. z dnia [...] września 2016 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 190 ust. 2 pkt 1 w związku z art. 207 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572 z późn. zm.) oraz § 43 ust. 2 pkt 1 Regulaminu studiów w Uniwersytecie Wrocławskim, w sprawie skreślenia T. S. z listy studentów V roku na kierunku Prawo, studia stacjonarne jednolite magisterskie, z powodu stwierdzenia braku postępów w nauce.

Dziekan Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii wskazał w uzasadnieniu decyzji, że zgodnie z § 38 ust. 2 Regulaminu studiów student musi uzyskać określoną przez Radę Wydziału minimalną liczbę punktów kredytowych, aby otrzymać zgodę na powtórny wpis na kolejny rok studiów. Dziekan wskazał, że T. S. nie zaliczył V roku studiów, w wyniku czego został pięciokrotnie wpisany na ten sam rok studiów. Fakty te świadczą o braku postępów w nauce oraz nie rokują terminowego i pomyślnego ukończenia studiów.

W odwołaniu T. S. wyjaśnił, że ilość zdobytych w ramach studiów punktów znacząco przekroczyła 300. Kolejne wpisy na V rok studiów spowodowane były niezaliczeniem pojedynczych przedmiotów, z których głównym przedmiotem było Postępowanie cywilne z IV roku studiów, a który został zaliczony w tegorocznej sesji egzaminacyjnej. Jest to jedyny przedmiot z oryginalnego programu studiów, punktowany 9 punktami ECTS. Po przywróceniu na studia w roku akademickim 2014/2015 do programu studiów dołączono szereg przedmiotów, które kończyły się egzaminami, a które również zostały pomyślnie zaliczone (technologia informacyjna, prawo własności intelektualnej, prawo wyznaniowe). Obecnie jedyny zaległy przedmiot to Prawo ochrony środowiska, dodany w ramach różnic programowych, który jest przedmiotem semestralnym, punktowanym znacznie mniejszą ilością punktów ECTS. Skreślenie z listy studentów w sytuacji, gdy do zakończenia rozszerzonego programu studiów brakuje zaliczenia jednego przedmiotu z ostatniego semestru studiów (4 punkty ECTS), jest według strony krzywdzące. Nie można mówić o braku postępów w nauce w obliczu ilości zdobytych punktów ECTS w toku ostatnich lat, w tym także w roku akademickim 2015/2016. Strona wyjaśniła również, że praca magisterska jest od lat gotowa do obrony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00