Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 czerwca 2017 r., sygn. IV SA/Wa 331/17

Cudzoziemcy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Tomasz Wykowski, Sędziowie sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec, sędzia WSA Anita Wielopolska (spr.), Protokolant st. sekr. sąd. Julia Durka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi L. Z. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie zobowiązania do powrotu 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców na rzecz skarżącej L. Z. kwotę 497 (czterysta dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzją z dnia [...] listopada 2016 r. Nr [...] Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez pełnomocnika skarżącej L.Z. od decyzji Komendanta Placówki Straży Granicznej w B. z dnia [...] czerwca 2016r. nr [...], orzekającej o zobowiązaniu jej wraz z jej małoletnim dziećmi: [...] oraz [...], do powrotu oraz o zakazie ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i innych państw obszaru Schengen na okres 12 miesięcy od dnia wydania decyzji - utrzymał ww decyzję w mocy.

Zaskarżona decyzja Szefa do Spraw Cudzoziemców zapadła w następującym stanie faktycznym.

L.Z., obywatelka [...], narodowości [...], urodzona [...] 1982 r. wraz z rodziną, tj. mężem - U.M. i czwórką małoletnich dzieci: [...] po raz pierwszy wjechała na terytorium Polski w dniu [...] kwietnia 2008r. w T. Po przekroczeniu granicy mąż cudzoziemki za pośrednictwem Komendanta Placówki Straży Granicznej w T. złożył do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców wniosek o udzielenie mu ochrony międzynarodowej (ówcześnie statusu uchodźcy). Przedmiotowym wnioskiem została objęta cudzoziemka oraz czwórka jej małoletnich dzieci. Następnie tożsamy wniosek złożył w [...], który na skutek pisma organu [...], który wpłynął do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców w dniu [...] maja 2008r. z wnioskiem w sprawie określenia państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o azyl, Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców zobowiązał się do jego rozpatrzenie. Decyzją z dnia [...] czerwca 2008r. nr [...] Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców umorzył postępowanie o nadanie statusu uchodźcy gdyż mąż skarżącej opuścił bez usprawiedliwionej przyczyny ośrodek dla cudzoziemców ubiegających się o uzyskanie statusu uchodźcy w Polsce. Następnie cudzoziemka wraz z rodziną w okresie od 2010r. do 2014r. przebywała w kraju pochodzenia. W dniach [...] września 2014r., [...]. września 2014r. i [...] września 2014r. Komendant Placówki Straży Granicznej w T. odmówił L.Z., jej mężowi oraz piątce ich ww małoletnich dzieci wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast w dniu [...] września 2014r. mąż cudzoziemki ponownie złożył za pośrednictwem Komendanta Placówki Straży Granicznej w T. wniosek do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców o udzielenie mu ochrony międzynarodowej (ówcześnie: o nadanie statusu uchodźcy), którym objęta została skarżąca i dzieci. Motywując powyższy wniosek wskazał, iż grożono mu i bito w kraju pochodeznia wskutek czego obawia się o swoje i rodziny życie. Był prześladowany z powodu kontaktów pozamałżeńskich z mężatką.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00