Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 13 czerwca 2017 r., sygn. I SA/Rz 243/17

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Małgorzata Niedobylska Sędzia WSA Piotr Popek Asesor WSA Jacek Boratyn / spr. / po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 13 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi S. P. na postanowienie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia [...] lutego 2017 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia interpretacji indywidualnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Minister Rozwoju i Finansów, postanowieniem z dnia [...] lutego 2017 r., nr [...], po rozpoznaniu zażalenia S. P., zwanego dalej skarżącym, na postanowienie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia [...] grudnia 2016 r., nr [...], w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z [...] lipca 2015 r., nr [...], utrzymał w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie.

W stanie faktycznym przedmiotowej sprawy Minister Finansów, interpretacją indywidualną z dnia [...] lipca 2015 r. uznał za prawidłowe stanowisko skarżącego, odnośnie zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych wypłaconego mu przez pracodawcę odszkodowania, w związku z rezygnacją z zatrudnienia, w ramach programu dobrowolnych odejść. Od wypłaconego świadczenia pracodawca odprowadził podatek dochodowy.

W ocenie Ministra Finansów, zwolnienie z opodatkowania wyżej opisanych świadczeń jest skutkiem tego, że odszkodowanie zostało wypłacone skarżącemu na podstawie porozumienia (regulaminu dobrowolnych odejść) zawartego przez pracodawcę z działającymi u niego organizacjami związkowymi, a więc w trybie art. 9 § 1 Kodeksu pracy (ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. - Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze. zm.). Jest więc wolne od podatku, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm., zwanej dalej ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych). Przepis ten stanowi bowiem, że wolne od podatku są otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, oraz otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z postanowień układów zbiorowych pracy, innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów lub statutów, o których mowa w art. 9 § 1 Kodeksu pracy, z wyjątkami tych, o którym mowa w pkt a-g tego przepisu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00