Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 czerwca 2017 r., sygn. I SA/Po 23/17
Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska (spr.) Sędzia WSA Barbara Rennert Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 czerwca 2017r. sprawy ze skargi A sp. z o. o. na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
Wnioskiem złożonym w dniu [...] r., uzupełnionym pismem z dnia [...] r., X. Sp. z o.o. z siedzibą w [...] (dalej jako: "spółka", "wnioskodawczyni", "strona" lub "skarżąca") wystąpiła, na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r., poz. 201 ze zm. - dalej w skrócie: "O.p.") do Dyrektora Izby Skarbowej w P. - upoważnionego przez Ministra Finansów do wydawania w jego imieniu interpretacji indywidualnych, o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy oddanie aktywów, obejmujących towary oraz prawa do wartości niematerialnych i prawnych, przez spółkę do odpłatnego korzystania na rzecz spółki kapitałowej, na podstawie umowy leasingu będzie stanowiło świadczenie usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 710 ze zm. - dalej w skrócie: "u.p.t.u.") oraz momentu powstania obowiązku podatkowego.
Opisując we wniosku zdarzenie przyszłe wnioskodawczyni podała, że będzie prowadzić działalność gospodarczą w zakresie udostępniania do odpłatnego używania posiadanych przez siebie składników majątku, w tym nieruchomości (dalej: "Aktywa"). Spółka będzie zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Wnioskodawczyni zamierza przekazać Aktywa do korzystania m.in. innej spółce kapitałowej (dalej: "Spółka kapitałowa") na podstawie umowy leasingu, która to umowa zostanie zawarta na czas określony i będzie zawierała postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu dokonuje korzystający (Spółka kapitałowa). Wartość początkowa Aktywów określona w umowie leasingu, jako suma ustalonych w umowie leasingu kapitałowych części opłat, pomniejszonych o należny podatek od towarów i usług, będzie równa wartości rynkowej Aktywów. Umowa leasingu nie będzie zawierała postanowień, zgodnie z którymi po jej zakończeniu prawo własności Aktywów będących przedmiotem umowy leasingu przejdzie na korzystającego, niemniej umowa ta będzie zawierała opcję wykupu Aktywów będących przedmiotem umowy leasingu przez korzystającego (dalej: "Opcja wykupu"). Przekazanie Aktywów na podstawie umowy leasingu na rzecz Spółki kapitałowej nastąpi w dniu jej podpisania. Wynagrodzenie należne spółce z tytułu zawarcia umowy leasingu będzie składało się z części obejmującej spłatę wartości początkowej przedmiotu leasingu (część kapitałowa) oraz z części przewyższającej spłatę wartości początkowej przedmiotu leasingu (część finansowa/odsetkowa). Będzie ono płatne okresowo w ratach leasingowych, w terminach przewidzianych w umowie leasingu, na podstawie faktur wystawianych przez spółkę. Wnioskodawczyni oświadczyła, że wśród udostępnionych elementów majątku (Aktywów) będą znajdowały się zarówno składniki uważane za towary, w rozumieniu art. 2 pkt 6 u.p.t.u. (np. budynki, budowle, maszyny), jak również prawa do wartości niematerialnych i prawnych (np. prawo do znaku słowno-graficznego). Spółka wskazała, że "Opcja zakupu" oznacza jedynie prawo do nabycia składników wchodzących w skład Aktywów będących przedmiotem leasingu, a nie formę zobowiązania się do ich nabycia.