Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 czerwca 2017 r., sygn. I SA/Po 48/17
Podatek od nieruchomości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dominik Mączyński Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz (spr.) Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Protokolant: st. sekr. sąd. Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi A S.A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2011 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] września 2015 r. nr [...] Prezydent Miasta P. określił [...] Spółka Akcyjna w W. (zwana dalej spółką, podatnikiem lub skarżącą) wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2011 rok w kwocie [...]zł.
W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że spółka złożyła deklarację na podatek od nieruchomości za rok 2011, w której zostały zadeklarowane grunty o powierzchni 46,36 m2. Podatnik od roku 2007 posiadał na terenie miasta P. wiaty przystankowe wyposażone w kasetony reklamowe służące do eksponowania reklam, ogłoszeń, etc. Ponadto w 2011 roku spółka posiadała też wolno stojące nośniki reklamowe rozlokowane na terenie gminy P.. Informacje te pochodziły z postępowań dotyczących podatku od nieruchomości należnego od spółki za lata 2007-2008, prowadzonych przez organ. Wobec powyższego oraz treści złożonej deklaracji podatkowej organ pismem z dnia [...] czerwca 2014 r. wezwał podatnika do złożenia korekty deklaracji na podatek od nieruchomości za 2011 rok. Mimo odbioru wezwania podatnik nie złożył żądanej deklaracji.
W związku z powyższym Prezydent Miasta P. postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2015 r. wszczął z urzędu postępowanie podatkowe w celu określenia podatnikowi wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za rok 2011.
W cel ustalenia przedmiotów i podstaw opodatkowania organ pismem z dnia [...] maja 2015 r. wezwał podatnika do: 1) przesłania wyciągu z ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych znajdujących się na terenie gminy P. wg stanu na dzień [...] stycznia 2011 r. zawierającego wolno stojące nośniki reklamowe i wiaty przystankowe ze wskazaniem szczegółowych danych dotyczących lokalizacji, oznaczeń, typów urządzeń, ich wartości; 2) wyjaśnienia czy podatnik posiadał na terenie gminy P. inne przedmioty opodatkowania: grunty, budynki, inne budowle; 3) wyjaśnienia czy podatnik w 2011 r. posiadał status zakładu pracy chronionej uprawniającego do zwolnienia od podatku od nieruchomości na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz. U. z 2010 r., Nr 95, poz. 613 ze zm. - dalej: "u.p.o.l."), a jeśli tak to o udokumentowanie takiego statusu. W odpowiedzi na wezwanie podatnik przesłał wyciąg z ewidencji środków trwałych znajdujących się na terenie gminy P.. Wyjaśnił także, iż w 2011 roku nie posiadał na terenie gminy P. budynków ani budowli innych niż wymienione w przesłanym wyciągu. W zakresie gruntów podał, iż w roku 2011 posiadał grunt położony przy ul. [...], ul. [...], ul. [...].