Wyrok WSA w Łodzi z dnia 13 czerwca 2017 r., sygn. II SAB/Łd 99/17
Dostęp do informacji publicznej
Dnia 13 czerwca 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rymaszewska Sędzia WSA Renata Kubot - Szustowska (spr.) Protokolant Specjalista Anna Kośka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 czerwca 2017 roku sprawy ze skargi J. J. na bezczynność Kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi i Niepełnosprawnych Intelektualnie w N. w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej 1) zobowiązuje Kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi i Niepełnosprawnych Intelektualnie w N. do załatwienia wniosku J. J. z dnia 27 grudnia 2016 roku w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku; 2) stwierdza, że bezczynność organu nie miała charakteru rażącego naruszenia prawa; 3) zasądza od Kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi i Niepełnosprawnych Intelektualnie w N. na rzecz J. J. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania. a.bł.
Uzasadnienie
J. J. zaskarżył do sądu administracyjnego bezczynność Kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi i Niepełnosprawnymi Intelektualnie w N. w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej.
W uzasadnieniu skargi J. J. wyjaśnił, że w grudniu 2016r. prowadzone było postępowanie w sprawie udzielenia zamówienia publicznego w trybie zapytania ofertowego na przewóz osób niepełnosprawnych z gminy D. do Środowiskowego Domu Samopomocy w N., w którym to skarżący brał udział. Ostatecznie wygrała firma, wobec której skarżący ma podejrzenia, że nie spełniała warunków zamieszczonych w zapytaniu jak i również w przepisach o transporcie drogowym i wymogów co do pojazdów specjalnych.
Dalej skarżący wskazał, że od grudnia ubiegłego roku kilkukrotnie prosił, zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej (tekst jednolity Dz.U. z 2016r., poz. 1764), powoływanej dalej jako u.d.i.p. o kserokopie dokumentów jakie złożyła wygrywająca firma do tego zapytania ofertowego. Dwukrotnie otrzymał odpowiedź pocztą na piśmie, że ośrodek nie ma możliwości technicznych ani czasowych wysłania skarżącemu żądanych dokumentów pocztą. Na trzecie pismo, w którym skarżący zażądał, żeby w ciągu 7 dni przygotowano mu dokumenty i powiadomiono go kiedy będzie możliwy ich odbiór, po dwóch tygodniach dostał e-maila, że ŚDS w N. nie posiada osoby wykwalifikowanej, która potrafiłaby zrobić kserokopię dokumentów. Poinformowano również skarżącego, że nie odmówiono mu dostępu do informacji publicznej choć w żadnym z pism nie określono, w jakim czasie te dokumenty skarżący otrzyma.