Wyrok WSA w Krakowie z dnia 22 czerwca 2017 r., sygn. II SA/Kr 395/17
Ochrona środowiska
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Magda Froncisz Sędziowie: WSA Jacek Bursa (spr.) WSA Beata Łomnicka Protokolant: st. sekr. sąd. Dorota Solarz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi Gminy J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 20 stycznia 2017 r., znak: [...] w przedmiocie odmowy ustalenia środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięcia skargę oddala.
Uzasadnienie
Starosta Krakowski decyzją z dnia 12 października 2016r., Nr [...] odmowił ustalenia środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięcia pod nazwą: "Scalanie gruntów w miejscowości Czubartowice, gmina Jerzmanowice-Przeginia".
W uzasadnieniu wskazano, iż w toku postępowania zwrócono się do RDOS o wydanie opinii odnośnie obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz ewentualnego sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. RDOS w Krakowie wezwał do uzupełnienia i skorygowania karty informacyjnej przedmiotowego przedsięwzięcia, podnosząc przy tym wątpliwości co do zapisu w art. 2 ust. 1 pkt. 3 w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy Jerzmanowice- Przeginia, gdzie dla terenów oznaczonych na rysunku planu symbolem M wprowadza się zakaz lokalizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko określonych w przepisach odrębnych...". W dniu 1 września 2016r. pismem Starosty Krakowskiego Wydział przesłał do RDOS uzupełnienie karty informacyjnej sporządzonej przez Krakowskie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Krakowie, w którym stwierdzono, że "w planowanym scaleniu gruntów w Czubrowicach na terenach oznaczonych w mpzp symbolem M nie planuje się żadnych inwestycji, które są zaliczane do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko...", twierdząc, że na obszarach tych zaplanowano np. budowę lub przebudowę kilku odcinków dróg o docelowej nawierzchni tłuczniowej, a pomijając przy tym fakt, że scalanie gruntów samo w sobie jest przedsięwzięciem mogącym potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko wg. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, niezależnie od inwestycji, które w ramach scalenia maja zostać zrealizowane. Wraz z powyższym uzupełnieniem przesłano także zgromadzone w czasie trwania postępowania wyjaśniającego opinie prawne dotyczące zgodności planowanego przedsięwzięcia z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Jerzmanowice-Przeginia celem analizy przed wydaniem opinii w przedmiotowej sprawie. W następstwie powyższego RDOS w Krakowie wydał w dniu 6 września 2016r. opinię o braku potrzeby obowiązku przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia nie odnosząc się przy tym do zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy Jerzmanowice-Przeginia, pomimo wcześniejszego wezwania do ustosunkowania się wobec powyższych zapisów mpzp.