Wyrok WSA w Krakowie z dnia 27 czerwca 2017 r., sygn. III SA/Kr 480/17
Ruch drogowy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) Sędziowie WSA Renata Czeluśniak WSA Hanna Knysiak-Sudyka Protokolant sekretarz sądowy Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi A. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 22 lutego 2017 r. nr [ ] w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne skargę oddala
Uzasadnienie
Decyzją Prezydenta Miasta z dnia [...] 2016 r. nr [...], orzeczono o skierowaniu na badania psychologiczne przeprowadzane w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami A. W. posiadającego uprawnienia do kierowania w zakresie prawa jazdy kat. A i B.
Od powyższej decyzji odwołał się w ustawowym terminie A. W., wnosząc o uchylenie jej jako bezpodstawnej i wydanej z naruszeniem prawa lub umorzenie postępowania ze względu na przedawnienie i bezprzedmiotowość postępowania administracyjnego. Jego zdaniem decyzja jest oparta na zdarzeniach, które z mocy prawa się przedawniły oraz na braku uwzględnienia § 5 ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego. Decyzji Odwołujący zarzucił naruszenie ww. § 5 ust. 2 rozporządzenia oraz art. 105 K.p.a. W uzasadnieniu odwołania odwołujący przyznał, iż w dniu 27 października 2012 r. brał udział w kolizji drogowej spowodowanej przez innego uczestnika ruchu. Jak podał sprawa przeciwko niemu została skierowana do Sądu przez policjanta, który żądał od niego korzyści majątkowej. Podniósł, że zatarcie skazania w związku z wyrokiem, który uprawomocnił się w dniu 27 listopada 2013 r. nastąpiło w związku z treścią art. 46 Kodeksu wykroczeń w dniu 22 stycznia 2016 r., tj. po dwóch latach od wpłaty zasądzonej grzywny. W międzyczasie wnosił wielokrotnie wnioski do Sądu Rejonowego o przywrócenie terminu do złożenia apelacji, ale były załatwiane odmownie. Po roku natomiast Sąd oddalił jego wniosek o wznowienie postępowania karnego, gdyż nie stać go było na opłacenie adwokata, a odmówiono mu ustanowienia obrońcy z urzędu. W oparciu o prawomocny wyrok Policja dokonała wpisu ostatecznego do rejestru ewidencji naruszeń przepisów przez kierowców, lecz w dniu 22 stycznia 2016 r. wpis ostateczny winien być usunięty z jego konta na podstawie § 5 ww. rozporządzenia. Zdaniem odwołującego Policja wywiera presję na urząd administracji samorządowej i żąda realizacji wniosku mając świadomość, że jest to bezpodstawne.