Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 7 czerwca 2017 r., sygn. I SA/Go 155/17

Egzekucyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Skupień Sędziowie Sędzia WSA Jacek Niedzielski (spr.) Sędzia WSA Krystyna Skowrońska-Pastuszko Protokolant Sekretarz sądowy Anna Szymczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi J.S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie oddalenia zarzutów oraz odmowy dokonania weryfikacji operatu szacunkowego nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

J.S. wniósł skargę na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] stycznia 2017 r. nr [...] utrzymujące w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie oddalenia zarzutów oraz odmowy dokonania weryfikacji operatu szacunkowego nieruchomości.

Skarga została wywiedziona na tle następującego stanu faktycznego:

Naczelnik Urzędu Skarbowego wszczął egzekucję z nieruchomości rolnej niezabudowanej, stanowiącej własność J.S., składającej się z działek ewidencyjnych nr [...], dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą nr [...].

Powołany przez Naczelnika rzeczoznawca majątkowy sporządził operat szacunkowy ww. nieruchomości i oszacował jej wartość na kwotę 933.000 zł. Określił procedurę postępowania przy zastosowaniu przyjętej metody wyceny - podejścia porównawczego i metody porównywania parami. Wyjaśnił, że do porównania przyjął grunty rolne niezabudowane, możliwie najbardziej zbliżone do przedmiotu wyceny z cechami wpływającymi na wartość rynkową. Oszacowania dokonał poprzez porównanie cech gruntów sprzedanych z szacowanym, skorygowanie cen transakcyjnych z uwagi na występujące różnice (według udziału procentowego wag poszczególnych cech w różnicy cen maksymalnej i minimalnej), wyliczenie średniej ceny za jednostkę odniesienia (1 ha) i ustalenie na bazie tej ceny wartości gruntu wycenianego, którą następnie powiększył o wartość występujących na nim drzew.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00