Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 czerwca 2017 r., sygn. III SA/Gl 439/17

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Agata Ćwik-Bury, Sędzia WSA Marzanna Sałuda, po rozpoznaniu na w trybie uproszczonym w dniu 21 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi A.K. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr[..]. w przedmiocie postanowienia o umorzeniu postępowania zażaleniowego w zakresie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem nr [...] z [...] r., działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 3 w związku z art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2017, poz.201 - dalej jako O.p.), Dyrektor Izby Skarbowej w K. - po rozpatrzeniu zażalenia A. K. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w W. z [...] r. nr [...] nadające rygor natychmiastowej wykonalności decyzji tego samego organu określającej kwotę zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do października 2013 r. - umorzył postępowanie zażaleniowe.

W uzasadnieniu przedstawiono stan faktyczny i prawny sprawy. Podkreślono, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w W. postanowieniem z [...] r., doręczonym stronie w dniu [...] r. - tj. wydanym i doręczonym jeszcze przed zakończeniem postępowania odwoławczego - nadał rygor natychmiastowej wykonalności decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. z [...] r. numer [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązań podatkowych w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do października 2013 r. W podstawie prawnej swojego rozstrzygnięcia organ pierwszej instancji powołał m.in. art. 239b § 1 pkt 2 oraz § 2 i 3 O.p., gdyż - w jego ocenie - zachodziła sytuacja wynikająca z treści powołanych przepisów, tj. zaistniała przesłanka nadania ww. decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności z uwagi na nieposiadanie przez stronę majątku o wartości odpowiadającej wysokości zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, na którym można ustanowić hipotekę przymusową lub zastaw skarbowy, które korzystałyby z pierwszeństwa zaspokojenia. Przy czym zdaniem organu pierwszej instancji uprawdopodobnione jest niewykonanie zobowiązania podatkowego wynikającego z decyzji organu kontroli skarbowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00