Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 21 czerwca 2017 r., sygn. II SA/Gd 101/17

Ochrona środowiska

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2017 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi K. H., J. H., K. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 21 listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie lokalizacji inwestycji celu publicznego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z 30 września 2016r Burmistrza ustalił na rzecz A. lokalizację inwestycji celu publicznego polegającą na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej w miejscowości P. na działce nr [..], obręb ewidencyjny P.

Odwołanie od powyższej decyzji złożyli Z. i B. B., J. i M. K., K.K., J. H., K. H.oraz K.B.

Odwołujący wnieśli stanowczy sprzeciw wobec planowanej inwestycji. W uzasadnieniu odwołania podnieśli, że boją się niekorzystnego wpływu oddziaływania stacji telefonii komórkowej na zdrowie mieszkańców wsi, ponieważ w promieniu ok. 300 metrów od planowanego posadowienia stacji położona jest szkoła oraz kościół.

Odwołujący nie zgodzili się na lokalizację inwestycji w proponowanym miejscu i wskazali, by wnioskowaną inwestycję przenieść w miejsce oddalone od zabudowań miejscowości

Samorządowe Kolegium Odwoławcze rozpoznając sprawę wskazało, że podstawę prawną działania organów administracji w sprawie stanowiły przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która określa zasady kształtowania polityki przestrzennej przez jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej, jak również zakres i sposoby postępowania w sprawach przeznaczania terenów na określone cele oraz ustalania zasad ich zagospodarowania i zabudowy, przyjmując ład przestrzenny i zrównoważony rozwój za podstawę tych działań (art. 1 ust. 1 ww. ustawy).

W myśl art. 50 ust. 1 ww. ustawy inwestycja celu publicznego jest lokalizowana na podstawie planu miejscowego, a w przypadku jego braku - w drodze decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Ponieważ działka oznaczona nr [..] położona w miejscowości P. gm. M., na której planowana jest lokalizacja wnioskowanej inwestycji nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, niezbędnym było wydanie przez Wójta Gminy decyzji o ustaleniu lokalizacji celu publicznego dla projektowanego przedsięwzięcia. Dla przedmiotowego terenu nie ma obowiązku sporządzenia planu miejscowego. Rada Gminy również nie podjęła uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu dla danego terenu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00