Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 6 czerwca 2017 r., sygn. I SA/Bk 272/17

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Paweł Janusz Lewkowicz, Sędziowie sędzia WSA Andrzej Melezini, sędzia WSA Jacek Pruszyński (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Beata Borkowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 6 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi T. D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] lutego 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej w sprawie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za marzec, kwiecień, maj 2009 r. oraz umorzenia postępowania w sprawie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za grudzień 2008 r., styczeń i luty 2009 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] września 2016 r. T. D. (dalej powoływany także jako Skarżący) wystąpił do Dyrektora Izby Celnej w B. z wnioskiem o wznowienie postępowania zakończonego decyzją ostateczną Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w S. z dnia [...] września 2009 r. nr [...] określającą zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za miesiące: marzec, kwiecień, maj 2009 r. oraz umarzającą postępowanie podatkowe w sprawie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za miesiące: grudzień 2008 r., styczeń, luty 2009 r. oraz o uchylenie wyżej wskazanej decyzji Dyrektora Izby Celnej w B. nr [...] w części określającej zobowiązanie w podatku akcyzowym za miesiące marzec, kwiecień i maj 2009 r. i orzeczenie co do istoty sprawy.

W uzasadnieniu wniosku, Skarżący jako przesłankę wznowienia wskazał art. 240 § 1 pkt 11 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm., dalej powoływana jako o.p.) w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sygn. C-418/14 podnosząc, że zarówno z decyzji Dyrektora Izby Celnej w B., jak i utrzymanej przez tę decyzję w mocy decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w S. jednoznacznie wynika, iż obie decyzje wydane zostały w oparciu o przepis art. 89 ust. 4 pkt 1, ust. 6, 7, 8 i 16 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym a więc przepis prawa uznany przez TSUE za niezgodny z Dyrektywą Rady 2003/96/WE z dnia 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej, zmienioną Dyrektywą Rady 2004/75/WE z dnia 25 kwietnia 2004 r. oraz zasadą proporcjonalności. Podkreślono, że z zaskarżonych decyzji obydwu organów celnych podstawą nieuznania złożonych oświadczeń o przeznaczeniu oleju do celów grzewczych były braki polegające na nieprawidłowym PESELU, nieczytelny podpis odbiorców, brak dokumentu tożsamości, brak adresu zamontowanego urządzenia grzewczego bądź brak podpisu na fakturze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00