Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 maja 2017 r., sygn. VII SA/Wa 1547/16

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Mirosława Kowalska, Sędziowie sędzia WSA Jolanta Augustyniak - Pęczkowska (spr.), sędzia WSA Bogusław Cieśla, Protokolant ref. staż. Agata Abramowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 maja 2017 r. sprawy ze skargi B. G. i J. G. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] kwietnia 2016 r. znak: [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz B. G. i J. G. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia [...] kwietnia 2016 r. [...], na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 k.p.a., po rozpatrzeniu odwołania B. i J. M., od decyzji Wojewody [...] z dnia [...] stycznia 2016 r., [...], stwierdzającej, na wniosek B. i J. G., nieważność decyzji Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] lipca 2015 r., Nr [...], zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej p.p. M. pozwolenia na budowę budynku jednorodzinnego wolnostojącego z garażem wbudowanym oraz usługami przy ul. [...] w O. na działce nr ew. [...] - uchylił zaskarżoną decyzję i odmówił stwierdzenia nieważności ww. decyzji.

Organ wskazał, że wnioskodawcy nie brali udziału w postępowaniu zakończonym decyzją z dnia [...] lipca 2015 r. Stwierdził, że działka wnioskodawców nr ew. [...], znajduje się w obszarze oddziaływania spornej inwestycji wyznaczonym w oparciu o § 271 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690 ze zm.). Z projektu budowlanego wynika, że budynek usytuowano 4,16 m od granicy z działką nr ew. [...]. Zgodnie z § 271 ww. rozporządzenia odległość między zewnętrznymi ścianami budynków niebędącymi ścianami oddzielenia przeciwpożarowego, a mającymi na powierzchni większej niż 65% klasę odporności ogniowej (E), dla budynków ZL (tj. budynki mieszkalne) nie powinna być mniejsza niż 8 m. W projekcie nie wskazano, czy ściana budynku od strony działki nr ew. [...], jest ścianą oddzielenia przeciwpożarowego. Właściciele nieruchomości, chcąc zrealizować pewne kategorie przedsięwzięć, aby zachować 8 metrową odległość od budynku musieliby odsunąć obiekt od granicy z działką o nr ew. [...] na więcej niż 3 m wynikające z § 12 ust. 1 pkt 2 cyt. rozporządzenia. Przepisy przeciwpożarowe wymuszają także zwiększenie o 50% odległości 8 m w przypadku, gdy zewnętrzna ściana budynku od kwestionowanego budynku była ścianą rozprzestrzeniającą ogień.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00