Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 maja 2017 r., sygn. II SA/Wa 1947/16
Ubezpieczenie społeczne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Maciejuk, Sędziowie WSA Sławomir Antoniuk, Andrzej Góraj (spr.), Protokolant specjalista Maria Zawada, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 maja 2017 r. sprawy ze skargi J. J. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] października 2016 r. nr [...] w przedmiocie kombatanckiej emerytury w drodze wyjątku uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych decyzją z dnia [...] grudnia 2015 r.,
na podstawie art. 16 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r., poz. 1206 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o przyznanie w drodze wyjątku emerytury kombatanckiej, przyznał J.
j. kombatancką emeryturę w drodze wyjątku. Stwierdził, że prawo do emerytury powstaje od pierwszego dnia miesiąca, w którym wydano decyzję. Wysokość emerytury wynosi 880,45 zł miesięcznie i ulegnie podwyższeniu w terminie waloryzacji. Podał, że decyzję w sprawie dodatków i ryczałtu energetycznego wyda Oddział ZUS.
Wnioskodawca wniósł o ponowne rozpatrzenie sprawy wskazując, że świadczenie należy się od dnia złożenia wniosku, tj. od czerwca 2015 r.
Rozpatrując powyższy wniosek Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] grudnia 2015 r.
W uzasadnieniu wskazał, że przepisy ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, jak również Kodeksu postępowania administracyjnego, nie dają podstawy do rozstrzygnięcia o przyznaniu świadczenia w drodze wyjątku od wskazanej przez wnioskodawcę daty, tj. czerwca 2015 roku. Świadczenie w drodze wyjątku przyznawane jest od pierwszego dnia miesiąca, w którym wydano decyzję.
Organ wskazał, że zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem sądów administracyjnych decyzje podejmowane przez Prezesa Zakładu na podstawie art. 16 powołanej ustawy, są decyzjami uznaniowymi i mają charakter decyzji konstytutywnych (por. wyrok NSA z 04.07.2001 r., sygn. akt II SA 387/01). Nie można zatem uznać, biorąc również pod uwagę charakter tej decyzji oraz orzecznictwo sądów administracyjnych, że spełnienie warunków do świadczenia w drodze wyjątku następuje od innej daty niż od pierwszego dnia miesiąca, w którym wydano decyzję (por. wyrok NSA z 20.02.2003 r. sygn. akt II SA 3128/02). W ocenie Prezesa ZUS, zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych, skoro decyzja wydana w trybie art. 16 ww. ustawy przyznaje świadczenie w drodze wyjątku, to znaczy bez spełnienia warunków wymaganych w ustawie do uzyskania prawa do emerytury lub renty, które to warunki nie zostały spełnione na skutek szczególnych okoliczności, to oznacza, iż prawo do świadczenia powstaje dopiero od dnia wydania tej decyzji. Tak więc przyznanie świadczenia od dnia wydania decyzji nie narusza w żadnym przypadku przepisu art. 129 ustawy, zgodnie z którym świadczenia wypłaca się od dnia powstania prawa do tych świadczeń, (por. wyrok NSA z 26.11.2010 r., sygn. akt I OSK 1283/10).