Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 maja 2017 r., sygn. II SA/Wa 2153/16

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Marek Pietras, Sędziowie WSA Maria Werpachowska, Janusz Walawski (spr.), po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 18 maja 2017 r. sprawy ze skargi D.L. na postanowienie Komendanta Głównego Policji z dnia [...] października 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od orzeczenia dyscyplinarnego - uchyla zaskarżone postanowienie oraz postanowienie Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...].

Uzasadnienie

Komendant Wojewódzki Policji w K., na podstawie art. 126 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego w zw. z art. 135p ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2015 r. poz. 355, z późn. zm.), w dniu [...] sierpnia 2016 r. wydał postanowienie nr [...], którym odmówił D. L. (zwanemu dalej obwinionym lub skarżącym) przywrócenia terminu do złożenia odwołania od orzeczenia dyscyplinarnego Komendanta Powiatowego Policji w K. z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...].

D. L. w zażaleniu podał, że niedotrzymanie terminu nastąpiło z przyczyn od niego niezależnych, a mianowicie na skutek omyłkowego obliczenia terminu przez jego obrońcę przy przyjęciu za jego pierwszy dzień daty doręczenia orzeczenia na adres prowadzonej przez niego kancelarii.

Komendant Główny Policji, po rozpoznaniu zażalenia obwinionego, w dniu [...] października 2016 r. wydał postanowienie nr [...], którym utrzymał w mocy postanowienie organu pierwszej instancji.

Organ odwoławczy w uzasadnieniu postanowienia podał, że zgodnie z art. 126 § 1 Kpk, jeżeli niedotrzymanie terminu zawitego nastąpiło z przyczyn od strony niezależnych, strona w zawitym terminie 7 dni od daty ustania przeszkody może zgłosić wniosek o przywrócenie terminu. Przyczyną niezależną od strony jest taka okoliczność, której strona nie mogła usunąć i dokonać wymaganej przez prawo czynności we właściwym czasie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00