Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 maja 2017 r., sygn. II SA/Wa 2096/16
Dostęp do informacji publicznej
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Kania, Sędziowie WSA Adam Lipiński, Janusz Walawski (spr.), Protokolant sekretarz sądowy Agnieszka Wiechowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 maja 2017 r. sprawy ze skargi Fundacji [...] na decyzję Ministra Cyfryzacji z dnia [...] października 2016 r. nr: [...] w przedmiocie uchylenia decyzji o odmowie wyrażenia zgody na ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego i umorzenia postępowania oddala skargę.
Uzasadnienie
Fundacja [...] (zwana dalej Fundacją) złożyła do Wojewody [...] wniosek o ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego o udostępnienie w celach niekomercyjnych:
1. kodu źródłowego Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją autorstwa [...] Urzędu Wojewódzkiego w [...] oraz
2. dokumentacji jego wdrożenia.
Wojewoda [...], na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 6 ust 1 i 3 ustawy z dnia 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz. U. z 2016 r. poz. 352) - zwanej dalej u.p.w., art. 104 i art. 107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23, z poźn. zm.) - zwanej dalej Kpa, w dniu [...] sierpnia 2016 r. wydał decyzję nr [...] o odmowie wyrażenia zgody na ponowne wykorzystanie wskazanej we wniosku informacji sektora publicznego.
Fundacja złożyła do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji od ww. decyzji odwołanie, które zostało przekazane według właściwości do Ministra Cyfryzacji, jako organu właściwego rzeczowo do jego rozpatrzenia. W odwołaniu Fundacja zarzuciła z naruszenie następujących przepisów:
1. art. 24 ust. 1 pkt 3 u.p.w., poprzez jego błędne zastosowanie mimo że wnioskodawca nie wnosił wniosku, o którym mowa w art. 21 ust. 2 u.p.w., a którego wyłącznie dotyczy naruszony przepis,
2. art. 6 ust. 1 i 3 u.p.w., poprzez jego błędne zastosowanie polegające na oparciu rozstrzygnięcia na przepisie nie mającym zastosowania w przedmiotowej sprawie,