Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 18 maja 2017 r., sygn. II SA/Sz 274/17
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder, Sędziowie Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj (spr.),, Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska, Protokolant sekretarz sądowy Alicja Poznańska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 18 maja 2017 r. sprawy ze skargi D. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwrotu należności z tytułu wypłaconych osobie uprawnionej świadczeń z funduszu alimentacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza D. z dnia [...] znak [...].
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r., nr [...] działający z upoważnienia Burmistrza D., Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w D., przyznał G.K. świadczenie z funduszu alimentacyjnego na osobę uprawnioną w wieku od 18 lat do ukończenia 25 roku życia - D.K., na okres od [...] r. do [...] r., w wysokości [...] złotych miesięcznie.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. decyzją z dnia [...] r., nr [...], na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego oraz art. 2 pkt 16 lit. b ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. z 2009 r., nr 1, poz. 7 ze zm.), stwierdziło nieważność w całości opisanej wyżej decyzji z dnia [...] r., wskazując, że przyznano nią świadczenie pomimo niewystąpienia żadnej z przesłanek warunkujących skorzystanie przez organ I instancji z art. 9 ust. 1 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Zgodnie z tym przepisem, świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18 roku życia albo w przypadku gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia przez nią 25 roku życia, albo w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności - bezterminowo. Z kolei w myśl art. 2 pkt 16 lit. b tej ustawy, niepełnosprawność w stopniu znacznym oznacza całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji orzeczoną na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Tymczasem D.K. jest osobą pełnoletnią posiadającą orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, z którego wynika, że jest całkowicie niezdolna do pracy do dania [...] r., ale nie jest niezdolna do samodzielnej egzystencji.