Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 31 maja 2017 r., sygn. I SA/Sz 206/17
Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Kwiecińska, Sędziowie Sędzia WSA Bolesław Stachura (spr.),, Sędzia WSA Elżbieta Woźniak, Protokolant starszy sekretarz sądowy Gabriela Porzezińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 31 maja 2017 r. sprawy ze skargi Ł. K. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej w K., działający w imieniu Ministra Rozwoju
i Finansów (dalej zwany "organem" bądź "organem interpretacyjnym") postanowieniem z dnia [...] r. nr [...] utrzymał w mocy własne postanowienie z dnia [...] r. nr [...] odmawiające Ł. K. (dalej zwanemu "wnioskodawcą" bądź "skarżącym") wszczęcia postępowania w sprawie wydania interpretacji przepisów prawa w zakresie podatku od spadków i darowizn dotyczącej skutków podatkowych zawarcia umowy darowizny.
Postanowienie zostało wydane w następującym stanie faktycznym:
W dniu 14 lipca 2016 r. do organu wpłynął wniosek skarżącego o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego (uzupełniony 17 sierpnia 2016 r.) w zakresie podatku od spadków i darowizn dotyczącej skutków podatkowych zawarcia umowy darowizny, planowanej nie wcześniej niż 1 stycznia 2017 r.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe: wnioskodawca jest osobą fizyczną, posiadającą obywatelstwo polskie i spodziewa się nabycia tytułem darowizn od ojca i od matki (dalej jako: "darczyńca") nieruchomości i środków pieniężnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, akcji w spółce komandytowo-akcyjnej, udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, a także ogółu praw i obowiązków w spółce nieposiadającej osobowości prawnej (dalej jako: "darowizna").