Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 11 maja 2017 r., sygn. II SA/Sz 288/17
Odpady
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stefan Kłosowski (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Gebel, Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj, Protokolant starszy sekretarz sądowy Teresa Zauerman, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 11 maja 2017 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Stargardzie Danuty Iwanickiej-Żwańskiej sprawy ze skargi A. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazania usunięcia odpadów oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. nr [...] wydaną na podstawie
art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2013 r., poz. 21
ze zm.), Burmistrz D. nakazał A. R., właścicielowi działki
nr [...] w obrębie ewidencyjnym K. w gminie D., usunięcie składowanych
w magazynie znajdującym się na tej działce odpadów z grupy 08, 13, 14, 15, 16, 18, 20 i elementów wyposażenia laboratoryjnego zawierających azbest, w terminie do 30 dni od dnia w którym decyzja stanie się ostateczna. Burmistrz ustalił też sposób usunięcia odpadów.
W odwołaniu od tej decyzji A. R. podniósł, że organ I instancji nie wyjaśnił w sposób dostateczny stanu faktycznego sprawy, bezzasadnie przyjmując,
że posiadaczem odpadów jest właściciel działki, który zaprzecza by był posiadaczem odpadów nielegalnie składowanych na jego nieruchomości, oddalonej od miejsca jego zamieszkania. Wskazał, że sam zgłosił Policji fakt znalezienia na terenie działki beczek z niezidentyfikowaną substancją, co wskazuje, że nie może on być posiadaczem odpadów. Nie składałby bowiem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez siebie samego. Organ I instancji nie przeprowadził żadnego dowodu celem ustalenia, kto jest właścicielem odpadów, mimo tego, że okoliczności tej sprawy wskazywały na to, że właścicielem odpadów nie jest właściciel nieruchomości. W ten sposób organ I instancji zachęca osoby zanieczyszczające środowisko do nierespektowania prawa i podrzucania odpadów na teren nieruchomości należących do innych osób, bezkarnie uwalniając się w ten sposób od odpowiedzialności. Organ I instancji oraz Policja posiadają narzędzia organizacyjno-prawne pozwalające na ustalenie osób, które dopuściły się naruszenia prawa urządzając na terenie nieruchomości odwołującego się nielegalne składowisko odpadów. Właściciel nieruchomości wyjaśnił, że umowa najmu hali magazynowej, którą zawarł z A. K., mimo iż nie została przez niego podpisana była skutecznie zawarta, ponieważ była przez najemcę wykonywana.