Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 18 maja 2017 r., sygn. II SA/Rz 66/17

Ruch drogowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Piotr Popek Sędziowie WSA Małgorzata Niedobylska NSA Jacek Surmacz / spr./ Protokolant ref. staż. Joanna Kulasa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 maja 2017 r. sprawy ze skargi R. Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] listopada 2016r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania R. Ł. (zwanego dalej skarżącym) od decyzji Starosty z dnia [...] października 2016 r. nr [...] w sprawie zatrzymania prawa jazdy - w związku z kierowaniem pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym - utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.

Organ I instancji orzekł o zatrzymaniu skarżącemu prawa jazdy kat. B nr [...] wydanego dnia [...] czerwca 2016 r. przez Starostę, na okres trzech miesięcy, po otrzymaniu od Komendanta Powiatowego Policji, zawiadomienia o tym, że w dniu [...] września 2016 r. Skarżący prowadził pojazd z prędkością przekraczającą dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Z uwagi na fakt, że skarżący w czasie kontroli drogowej nie posiadał przy sobie dokumentu prawa jazdy - organ wezwał go do zwrotu posiadanego dokumentu, informując że trzymiesięczny okres zatrzymania prawa jazdy będzie naliczony od dnia zwrotu tego dokumentu.

Skarżący wniósł odwołanie domagając się uchylenia powyższej decyzji oraz umorzenia postępowania. Stwierdził że w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego K 24/15, przepisy na podstawie których orzeczono o zatrzymaniu mu prawa jazdy, należy uznać za niekonstytucyjne w całości, gdyż nie przewidują one sytuacji, w których zachodziłby stan wyższej konieczności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00