Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 maja 2017 r., sygn. I SA/Po 1504/16

Podatek od nieruchomości; Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Rennert Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska- Tylewicz (spr.) Protokolant: sekretarz sądowy Agata Pasternak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi A Spółka Akcyjna na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2008r. I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta z dnia [...]nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej A Spółka Akcyjna kwotę [...]zł ( [...] złotych 00/100 ) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta P. - wydaną na skutek ponownego rozpoznania sprawy - decyzją z dnia 30 października 2015 r., nr [...] odmówił X. S.A. (dalej zwanej również skarżącą) stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2008 r.

Organ I instancji 01 marca 2013 r., otrzymał wniosek skarżącej o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2008 r. w związku z błędnym kwalifikowaniem obiektów budowlanych. W uzasadnieniu wniosku skarżąca podniosła, że w związku z wątpliwościami dotyczącymi prawidłowej klasyfikacji czterech środków trwałych tj. elektrofiltrów kotła [...], [...], [...], [...] zlokalizowanych w P. przy ul. [...] zlecono przeprowadzenie weryfikacji tych obiektów dla potrzeb podatkowych. Na skutek przeprowadzonych oględzin, analizy dokumentacji technicznej, prawnej i finansowo-księgowej sporządzono opinię, że elektrofiltry należy klasyfikować jako budynki wraz z przynależnymi instalacjami wewnątrz budynków. W ocenie skarżącej dotychczasowe ujęcie objętych wnioskiem środków trwałych jako budowli było zatem nieprawidłowe. W dołączonej do wniosku korekcie deklaracji podatkowej podstawę opodatkowania budowli zmniejszono o kwotę [...]zł oraz zwiększono podstawę opodatkowania budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej o 1.546,18 m2. W związku z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty organ I instancji wszczął postępowanie podatkowe w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości na 2008 r. W toku postępowania na wezwanie organu skarżąca przesłała opinię dotyczącą weryfikacji środków trwałych - elektrofiltrów, dla potrzeb podatkowych, decyzję o pozwoleniu na budowę II etapu rozbudowy [...] wraz z załącznikami graficznymi, rzuty budynków elektrofiltrów, opis konstrukcji elektrofiltrów oraz opis planu zagospodarowania przestrzennego terenu [...]. Dodatkowo przedłożono kopię deklaracji za 2008 r. wraz z załącznikami oraz kopie korekt deklaracji za 2008 r. wraz z wyjaśnieniami dotyczącymi przyczyn ich złożenia. Prezydent Miasta P. wezwał również skarżącą do wyjaśnienia, co składa się na wartość poszczególnych elektrofiltrów przyjętych do podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości oraz ponownie wezwał do złożenia korekt deklaracji na 2008 r. Skarżąca poinformowała organ I instancji, że nie jest zobligowana do posiadania szczegółowej dokumentacji, z której wynika jaka jest wartość poszczególnych elementów składowych elektrofiltrów, a opis techniczny elektrofiltrów znajduje się w przesłanej opinii. Skarżąca przedłożyła również korekty deklaracji na podatek od nieruchomości na 2008 r. wg. stanu na dzień 01 stycznia 2008 r., 01 października 2008 r., oraz 01 listopada 2008 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00