Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 31 maja 2017 r., sygn. I SA/Ol 234/17

Podatek od czynności cywilnoprawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Ryszard Maliszewski Sędziowie sędzia WSA Wojciech Czajkowski (sprawozdawca) sędzia WSA Renata Kantecka Protokolant stażysta Agnieszka Kunkel po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 maja 2017 r. sprawy ze skargi Spółdzielni A na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej - działającego z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu 9 września 2016 r. Spółdzielnia A w E. zwróciła się do działającego z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej z wnioskiem o wydanie, na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.), interpretacji indywidualnej dotyczącej opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nabycia w postępowaniu egzekucyjnym, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia skierowała do organu egzekucyjnego wniosek o wszczęcie egzekucji z przysługującego osobie fizycznej ograniczonego prawa rzeczowego, jakim było spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, w związku z dużym zadłużeniem z tytułu opłat. W wyniku tego postępowania Spółdzielnia, działając w oparciu o art. 984 Kodeksu postępowania cywilnego, skierowała w dniu 15 czerwca 2015 r. wniosek do Sądu o przejęcie prawa rzeczowego. Sąd postanowieniem z "[...]", sygn. akt "[...]", udzielił przybicia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, a następnie postanowieniem z dnia "[...]" przysądził Spółdzielni spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy i na jakiej podstawie Spółdzielnia powinna uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych od przejścia na nią jako właściciela lokalu, ograniczonego prawa rzeczowego jakim jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i zaistnienia tzw. konfuzji - wygaśnięcia ograniczonego prawa rzeczowego?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00