Wyrok WSA w Lublinie z dnia 26 maja 2017 r., sygn. I SA/Lu 1052/16
Opłata skarbowa
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Małysz (sprawozdawca) Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz WSA Monika Kazubińska-Kręcisz Protokolant specjalista Kamil Rutkowski po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 26 maja 2017 r. sprawy ze skargi S. G. na interpretację indywidualną Prezydenta Miasta z dnia [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie opłaty skarbowej I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza od Prezydenta Miasta na rzecz S. G. kwotę [...]zł (dwieście złotych) z tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną interpretacją indywidualną z [...] września 2016 r. Prezydent Miasta uznał za nieprawidłowe stanowisko S. G. przedstawione we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opłaty skarbowej.
W uzasadnieniu powyższej interpretacji indywidualnej przedstawiony został następujący stan sprawy:
W czerwcu 2016 r. S. G. (wnioskodawca, skarżący) złożył do Prezydenta Miasta (organ interpretacyjny) wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opłaty skarbowej, tj. art. 1 ust. 1 pkt 2 i art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2015 r. poz. 783 ze zm.). Przedstawiając stan faktyczny - zdarzenie przyszłe, którego dotyczy wniosek, wnioskodawca wyjaśnił, że jest adwokatem i zamierza, jako profesjonalny pełnomocnik, podjąć się reprezentowania podmiotów gospodarczych (klientów) w sprawach związanych z windykacją przysługujących im wierzytelności. Działając na podstawie pełnomocnictwa procesowego ogólnego do reprezentowania we wszystkich sprawach sądowych i egzekucyjnych, udzielonego mu przez klienta, wnioskodawca będzie składał pozew przeciwko dłużnikowi klienta poprzez platformę Elektronicznego Postępowania Upominawczego (EPU). W pozwie będzie powoływał się na udzielone mu pełnomocnictwo, jednak nie będzie tego pełnomocnictwa składał do akt postępowania, co wynika z trybu prowadzenia postępowania elektronicznego, a w związku z tym nie będzie uiszczał opłaty skarbowej. Po otrzymaniu wydanego przez sąd nakazu zapłaty opatrzonego klauzulą wykonalności wnioskodawca złoży do komornika, poprzez EPU, wniosek o wszczęcie egzekucji, przy czym po złożeniu tego wniosku złoży komornikowi, już w formie "fizycznego" dokumentu, udzielone mu pełnomocnictwo. W opisywanym postępowaniu będzie to pierwszy moment, w którym wnioskodawca złoży, przed jakimkolwiek organem, dokument pełnomocnictwa udzielonego mu przez klienta. W tak przedstawionym stanie faktycznym - zdarzeniu przyszłym wnioskodawca sformułował pytanie: czy wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty opłaty skarbowej od składanego komornikowi pełnomocnictwa?