Wyrok WSA w Krakowie z dnia 17 maja 2017 r., sygn. III SA/Kr 86/17
Podatek od towarów i usług
|Sygn. akt III SA/Kr 86/17 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 17 maja 2017 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Grażyna Firek (spr.), Sędziowie: WSA Piotr Głowacki, WSA Stanisław Grzeszek, Protokolant st. sekretarz: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 maja 2017 r., sprawy ze skarg R. A., na decyzje Dyrektora Izby Celnej, z dnia 8 listopada 2016 r. Nr [...], [...], [...], [...], w przedmiocie określenia kwoty podatku od towarów i usług, , , - s k a r g i o d d a l a -,
Uzasadnienie
Wydanymi dnia [...] 2016 r. decyzjami znak [...], [...], [...] oraz [...] Naczelnik Urzędu Celnego określił wobec R. A. prawidłową kwotę podatku od towarów i usług w związku z kwotami, wykazanymi w zgłoszeniach celnych SAD OGL [...] SAD OGL [...], SAD OGL [...] i SAD OGL [...].
W uzasadnieniach wskazano, że Oddział Celny przyjął w dniach [...] i [...] 2011 r. zgłoszenia celne, dokonane przez R. A., dotyczące objęcia procedurą celną dopuszczenia do obrotu towaru m. in. kurtek damskich, kurtek męskich, spodni damskich. Towary zostały zgłoszone na podstawie faktur handlowych z dnia 17 stycznia 2011 r., wystawionych przez W z N (Cypr), będącą pośrednikiem w zakupie towaru od firmy B z Chin. Do zgłoszeń załączone były faktur, wystawiona przez ww. chiński podmiot na W z N, zawierające m. in. koszty transportu. Przedstawiono ponadto świadectwa pochodzenia, bill of lading (konosamenty), deklarację wartości celnej, packing list, dokumenty "Sale Contract" zawartych pomiędzy B a W z N, CMR (dotyczące usługi transportu kontenera z towarem na trasie H - S, oświadczenia dotyczące płatności za faktury z 17 stycznia 2011 r. Towar objęty zgłoszeniami celnymi został zwolniony do deklarowanej procedury, bez rewizji celnej i bez weryfikacji zgłoszenia celnego.
Naczelnik Urzędu Celnego przeprowadził w siedzibie firmy R. A. kontrolę w zakresie prawidłowości obrotu towarowego z krajami trzecimi w zakresie wartości celnej importowanych towarów za okres od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 stycznia 2012 r., rozszerzonym w części dotyczącej okresu kontroli do przedziału czasu od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 31 stycznia 2012 r. w związku z poleceniem Prokuratury Okręgowej nr [...] (p) z 19 października 2012 r. Ustalenia kontroli zostały opisane w protokole kontroli z 20 listopada 2014 r. Ustalenia te stanowiły podstawę do wszczęcia z urzędu w dniu 24 kwietnia 2015 r. postępowania celnego zmierzającego do weryfikacji ww. zgłoszenia celnego, a następnie do wydania w dniu [...] 2016 r. decyzji nr [...], [...], [...] oraz [...], w których w konsekwencji zmiany wartości celnej towaru określił kwoty długu celnego, podlegające retrospektywnemu zaksięgowaniu oraz powiadomił o retrospektywnym zaksięgowaniu tych kwot. Od powyższych decyzji R. A. nie złożył odwołania. Równolegle do postępowań celnych wszczęte zostały postępowania podatkowe, które zakończyło się wydaniem decyzji określających podatek od towarów i usług.