Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 16 maja 2017 r., sygn. I SA/Bd 258/17

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Leszek Kleczkowski Sędziowie: sędzia WSA Ewa Kruppik - Świetlicka sędzia WSA Urszula Wiśniewska (spr.) Protokolant: starszy sekretarz sądowy Małgorzata Antoniuk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 maja 2017r. sprawy ze skargi W. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. (obecnie: Dyrektor Izby Administracji Skarbowej) z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2011r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej na rzecz skarżącego W. S. kwotę 9.481,00 zł (dziewięć tysięcy czterysta osiemdziesiąt jeden) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu [...] lutego 2016 r. W. S. (skarżący) złożył korekty deklaracji VAT-7 za okresy od stycznia do grudnia 2011 r. Zgodnie z załączonymi wyjaśnieniami, przyczyną korekty była zmiana stawki podatku od towarów i usług z 8% na 5% na niektóre sprzedawane produkty. W wyniku zmiany rozliczenia, zwiększeniu uległa nadwyżka podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy podatnika.

W toku przeprowadzonej kontroli podatkowej ustalono, iż na podstawie umowy franczyzy podpisanej z M. [...] Sp. z o.o. w W., (skarżący) prowadzi restauracje "M.", z czego w kontrolowanym okresie 6 punktów znajdowało się w B. i 1 punkt w P. . Celem zawartej umowy było prowadzenie punktów gastronomicznych zgodnie z Systemem "M.". Stwierdzono, że skarżący jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a sprzedaż ewidencjonuje za pomocą kas rejestrujących zlokalizowanych w prowadzonych restauracjach. Złożone korekty związane były ze sprzedażą posiłków w punktach gastronomicznych. Skarżący dokonał skorygowania wartości netto i podatku należnego w tytułu dostaw opodatkowanych stawkami podatku od towarów i usług w wysokości 5% i 8%. Uznał bowiem, że część wykonywanych czynności stanowi dostawę gotowych posiłków i dań mieszczących się w grupowaniu PKWiU 10.85.1, nie będących produktami o zawartości alkoholu powyżej 1,2%. Tym samym zgodnie z poz. 28 załącznika nr 10, w związku z art. 41 ust. 2a ustawy z dnia

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00