Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 26 kwietnia 2017 r., sygn. II SA/Wr 110/17

Planowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Anna Siedlecka (spr.) Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski Protokolant: specjalista Izabela Szczerbińska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 26 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi S. R. na uchwałę Rady Miejskiej W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie uchwalenia zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi S. I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w części tekstowej i graficznej dotyczącej ustaleń w odniesieniu do działki o numerze ewidencyjnym 146; II. dalej idącą skargę oddala; III. zasądza od Gminy W. na rzecz skarżącego S. R. kwotę 300 zł (trzysta złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we Wrocławiu akt sprawy wynika, że dnia [...] r. Rada Miejska W. podjęła uchwałę nr [...] w sprawie uchwalenia zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi [...].

W dniu 22 listopada 2016 r. wpłynęło do Urzędu Gminy i Miasta w W. wezwanie S. R. do usunięcia naruszenia prawa spowodowanego powyższą uchwałą. W uzasadnieniu wezwania podniesiono, że ustalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego całkowicie odbiegają od tych przewidzianych w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy W., w taki sposób, iż dla m.in. nieruchomości oznaczonych ewidencyjnie jako działki 146, 148 i 149, których to skarżący jest właścicielem, zapisy studium przewidują zabudowę mieszkaniowo - usługową ("MU"), zaś ustalenia zawarte w planie miejscowym wprowadzają tam lokalizację terenów rolnych z możliwością jedynie zabudowy zagrodowej oraz sady i ogrody przydomowe. Zmiana taka zmniejszyła wartość ww. działek oraz wyrządziła skarżącemu niewspółmierną szkodę, ponieważ licząc na zgodność ustaleń planu miejscowego ze studium "poczynił pewne kroki zmierzające do zainwestowania na tym terenie". W związku z powyższym wniesiono o doprowadzenie zgodności ustaleń planu miejscowego z ustaleniami studium.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00