Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 kwietnia 2017 r., sygn. II SA/Wr 80/17
Ochrona środowiska
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Władysław Kulon (spr.), Sędziowie sędzia WSA Olga Białek, sędzia WSA Anna Siedlecka, Protokolant Krzysztof Erbel, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 19 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi A. sp. z o.o. we W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ustalenia dopuszczalnego poziomu hałasu emitowanego do środowiska I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. zasądza na rzecz A. sp. z o.o. we W. od Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. kwotę 731 (słownie: siedemset trzydzieści jeden) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przystępując do orzekania Sąd przyjął następujący stan faktyczny i prawny sprawy wynikający z przedłożonych łącznie ze skargą akt administracyjnych.
D. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, (dalej - WIOŚ), wystąpieniem z dnia [...] r., nr [...] poinformował Prezydenta W. o wynikach kontroli przeprowadzonej we A. Sp. z o.o.. W związku z tym Prezydent W. zawiadomieniem z dnia 14 kwietnia 2016 r. poinformował o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu. Po przeprowadzeniu w dniu 9 maja 2016 r. potwierdzonych protokolarnie oględzin zawierających także dokumentację fotograficzną oraz zawiadomieniu o zakończeniu postępowania w dniu [...] r. wydano decyzję nr [...], którą na podstawie art. 115 a ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 672 - dalej - P.o.ś lub ustawa), rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 112, dalej - rozporządzenia) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 23, dalej - k.p.a.) ustalono dla A. Sp. z o.o. dopuszczalne poziomy hałasu emitowanego do środowiska poza teren zakładu przy ul. S. we W. na poziomie: 50 dB - dla pory dnia od godz. 6:00 do 22:00 oraz 40 dB dla pory nocy od godz. 22:00 do 6:00. W uzasadnieniu decyzji Prezydent W. wskazał na zapisy sprawozdania przekazanego przez WIOŚ, z którego wynika, że głównymi źródłami hałasu emitowanego z terenu przedmiotowego obiektu są wentylatory, centrale wentylacyjne, klimatyzatory, sprężarki, agregaty wody lodowej oraz kotły gazowe. Urządzenia te znajdują się na dachach i wewnątrz budynków zlokalizowanych w granicach terenu A. Sp. z o.o. przy ul. S.. Przeprowadzone pomiary wykazują, iż zmierzony i obliczony równoważny poziom dźwięku LAeqT emitowany do środowiska w czasie pracy zakładu kształtował się na poziomie 37,0-44,4 dB w zależności od lokalizacji punktu pomiarowego. Pomiarów dokonano metodą pomiarów elementarnych, w trzech punktach pomiarowych w dniu 22 marca 2016 r., w godzinach od 22:00 do 22:30. Po przedstawieniu szczegółowego przebiegu i metodyki pomiarów organ I instancji przedstawił dopuszczalne poziomy hałasu w środowisku dla terenów wymagających ochrony akustycznej wynikające z art. 113 ust. 1 P.o.ś. oraz rozporządzenia i stwierdził możliwość wystąpienia przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu w środowisku na terenach sąsiadujących z przedmiotowym obiektem.