Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 kwietnia 2017 r., sygn. III SA/Wa 2058/16

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, Sędziowie sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, sędzia WSA Honorata Łopianowska (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Grażyna Wojda, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi D. J. na zmianę interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych. oddala skargę

Uzasadnienie

I. Stan sprawy przedstawia się następująco:

1. Jak wynika z akt sprawy, Pani D. J. [dalej: "Wnioskodawczyni" lub "Skarżąca"] złożyła 4 marca 2015 r. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wymiany udziałów.

We wniosku przedstawiono zdarzenie przyszłe, zgodnie z którym Wnioskodawczyni jest wspólnikiem lub może uzyskać w przyszłości status wspólnika spółek kapitałowych, tj. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółek akcyjnych z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jako udziałowiec lub akcjonariusz Wnioskodawczyni posiadać będzie nie więcej niż 50% udziałów lub akcji w kapitale zakładowym. Pozostałe udziały lub akcje w kapitale zakładowym posiadać będą inne osoby fizyczne lub spółki kapitałowe [dalej jako: "Inny Udziałowiec" lub łącznie jako "Inni Udziałowcy"], przy czym żaden ze wspólników nie będzie posiadać więcej niż 50% udziałów lub akcji w kapitale zakładowym. Innym Udziałowcem na moment planowanej transakcji, o której mowa niżej, może być również S. spółka kapitałowa.

Wnioskodawczyni podała, że zamierza dokonać transakcji polegającej na wniesieniu wszystkich bądź części posiadanych udziałów lub akcji tytułem wkładu niepieniężnego [aportu] do innej spółki kapitałowej, tj. do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub do spółki akcyjnej z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej [dalej: "SPV spółka kapitałowa"]. W zamian za wniesione przez Wnioskodawczynię tytułem aportu udziały lub akcje Wnioskodawczyni obejmie udziały lub akcje w podwyższonym kapitale zakładowym SPV spółka kapitałowa. Transakcja wniesienia wkładu niepieniężnego do SPV spółka kapitałowa może zostać przy tym zrealizowana w odniesieniu do poszczególnych spółek w ramach jednego z dwóch modeli.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00