Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 kwietnia 2017 r., sygn. II SA/Wa 1553/16
Ubezpieczenie społeczne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Góraj, Sędziowie WSA Iwona Dąbrowska, Danuta Kania (spr.), po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 13 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi małoletnich F. A., M. A. i S. A. reprezentowanych przez przedstawiciela ustawowego I. A. na postanowienie Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie przyznania renty rodzinnej w drodze wyjątku - oddala skargę -
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] września 2010 r. I. M. (o zmianie nazwiska na A. orzeczono na podstawie decyzji Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w T. z dnia [...] października 2011 r. nr [...]; decyzja objęła również małoletnie dzieci wyżej wymienionej) wystąpiła do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przyznanie małoletnim: S. M., M. M., F. M. renty rodzinnej w drodze wyjątku po zmarłym ojcu dzieci - S. M.
W uzasadnieniu wnioskodawczyni wskazała, że S. M. zmarł w O. w dniu [...] kwietnia 2010 r. i nie pozostawił żadnego majątku. Decyzją z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] Prezes ZUS Oddział w O. odmówił przyznania renty rodzinnej dla małoletnich dzieci po zmarłym ojcu. W uzasadnieniu organ wskazał, że nie został spełniony warunek udokumentowania 5-letniego okresu ubezpieczenia w ostatnim 10-leciu przed powstaniem niezdolności do pracy. Okres objęty ubezpieczeniem wynosił 3 lata, 1 miesiąc i 26 dni.
Wnioskodawczyni zaznaczyła, że małoletnie dzieci nie miały żadnego wpływu na wywiązywanie się z obowiązków składkowych przez zmarłego ojca. Obecnie pozostają bez środków utrzymania.
Podniosła również, że aktualnie nie pracuje zarobkowo, bowiem w dniu [...] maja 2010 r. zakończyła prowadzenie działalności ([...]) ze względu na zbyt małą liczbę klientów. Utrzymuje się ze świadczenia rodzinnego w wysokości 674 zł i nie posiada innych przychodów.