Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 kwietnia 2017 r., sygn. III SA/Wa 1479/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Piotr Przybysz, Sędziowie sędzia WSA Sławomir Kozik, sędzia WSA Agnieszka Krawczyk (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Katarzyna Nartanowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi K. P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 21 stycznia 2016 r. nr IPPB4/4511-1334/15-3/PP w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę

Uzasadnienie

K. P. (dalej: "Skarżąca" lub "Strona") zwróciła się do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynikało, że Strona, mająca miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w dniu 10 marca 2011r. nabyła w drodze spadku po swoim dziadku, udział we współwłasności lokalu mieszkalnego o pow. 38,23 m2 położonego w M.. Udział przysługujący Skarżącej we współwłasności Lokalu wynosił ¼ , podczas gdy pozostałym spadkobiercom przysługiwało po: syn spadkodawcy ½ i brat Skarżącej ¼ udziału we współwłasności. Skarżący wskazał, że postanowienie Sądu Rejonowego w M. sygn. akt [...] w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku uprawomocniło się 13 listopada 2011 roku. W dniu 5 marca 2013 r. doszło odpłatnego zbycia Lokalu na rzecz osoby fizycznej, polskiego rezydenta podatkowego (umowa sprzedaży).

Skarżąca wskazała również, że od 2003 r. zamieszkuje w lokalu mieszkalnym - 2 pokojowym (jest osobą uprawnioną do zamieszkania) na podstawie umowy najmu zawartej przez jej matkę z TBS M. w W.. Ponieważ nie przysługuje jej prawo własności do jakiegokolwiek budynku (lokalu) mieszkalnego, postanowiła, że przypadającą jej część zysku ze sprzedaży lokalu przeznaczy na własne potrzeby mieszkaniowe. W tym celu, w dniu 25 czerwca 2015 r., zawarła z deweloperem umowę zobowiązującą do przeniesienia własności lokalu mieszkalnego - akt notarialny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00