Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 kwietnia 2017 r., sygn. I SA/Wa 2041/16

Inne; Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Szmydt Sędziowie WSA Agnieszka Jędrzejewska-Jaroszewicz WSA Agnieszka Miernik (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Tomasz Noske po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia [...] z siedzibą w P. na decyzję Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] października 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowa zmiany decyzji uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wojewody [...] z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...]

Uzasadnienie

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej decyzją z [...] października 2016 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z [...] sierpnia 2016 r. nr [...] odmawiającą zmiany ostatecznej decyzji Wojewody [...] z [...] października 2015 r. nr [...] wydającej Stowarzyszeniu [...] z siedzibą w P. zezwolenie na prowadzenie w ramach działalności statutowej placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, pod nazwą Dom Krótkiego Pobytu "[...]" z siedzibą w [...], z liczbą miejsc 5 przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.

Decyzja wydana została w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Stowarzyszenie [...] z siedzibą w P. wnioskiem z [...] czerwca 2016 r., uzupełnionym [...] lipca 2016 r., wystąpiło do Wojewody [...] o zmianę w/w ostatecznej decyzji z [...] października 2015 r. poprzez zmianę przeznaczenia placówki, tak aby obejmowała również opiekę nad niepełnosprawnymi osobami małoletnimi.

Wojewoda [...] decyzją z [...] sierpnia 2016 r. odmówił zmiany powyższej decyzji uznając, że żaden przepis nie dopuszcza możliwości wspólnego pobytu dzieci i młodzieży wraz z osobami dorosłymi w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku. Zdaniem organu przepisów takich nie przewiduje ani ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 23 ze zm.), powoływana dalej jako "u.p.s." ani ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 575 ze zm.), powoływana dalej jako "ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej". Dziecko wymaga bowiem szczególnej ochrony prawnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00