Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 21 kwietnia 2017 r., sygn. II SA/Rz 1634/16

Administracyjne postępowanie; Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SNSA Małgorzata Wolska Sędziowie WSA Krystyna Józefczyk WSA Marcin Kamiński /spr./ Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 21 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi A. L. i J. L. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] października 2016 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania administracyjnego -skargę oddala-

Uzasadnienie

Przedmiotem skarg AL. JL (skarżących) jest postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] października 2016 r. nr [...], uchylające postanowienie Powiatowego Inspektora nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] września 2016 r. nr [...], wydane w przedmiocie zawieszenia postępowania administracyjnego.

Stan faktyczny i prawny sprawy ze skargi na powyższe postanowienie przedstawia się następująco:

W dniu 27 sierpnia 2015r. pracownicy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w [...] przeprowadzili kontrolę legalności wykonanych robót budowlanych polegających na remoncie istniejącego budynku gospodarczo - rekreacyjnego, zlokalizowanego na działce nr 1264/2 w [...]. W jej wyniku ustalono, że na ww. nieruchomości, stanowiącej własność skarżących oraz AL usytuowany jest murowany budynek gospodarczo-rekreacyjny o wymiarach zewnętrznych 8,53 m x 6,38 m, częściowo podpiwniczony. Na parterze obiektu znajduję się aneks kuchenny, salon, łazienka oraz wiatrołap; na poddaszu znajdują sie dwa pomieszczenia oraz łazienka. Dach budynku wykonany został w konstrukcji drewnianej jako dwuspadowy pokryty blachą trapezową powlekaną. Od strony zachodniej wykonany został pomost z bezpośrednim wejściem na poddasze. Budynek wyposażony jest w instalację wodno - kanalizacyjną oraz elektryczną.

W trakcie kontroli AL (skarżący) oświadczył, że rzeczony budynek gospodarczo-rekreacyjny wybudowany został w okresie budowy budynku mieszkalnego, który został wybudowany przez jego nieżyjącego ojca w latach 1970-1980. Skarżący oświadczył dodatkowo, że budynek gospodarczo-rekreacyjny stanowi jego własność, niemniej nie dysponuje dokumentami potwierdzającymi legalność jego budowy. W związku ze złym stanem technicznym zadaszenia wejścia do budynku oraz pomieszczeń strychowych skarżący dokonał zgłoszenia remontu w Starostwie Powiatowym w [...]. Remont polegał na wymianie więźby dachowej, wraz z jej pokryciem, wymianie belek stropowych, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, wymianie ścianek działowych, remont komina, remont elewacji wraz z jej ociepleniem. Skarżący podał, że w trakcie remontu przy wejściu do pomieszczeń parteru pomiędzy słupami podpierającymi zadaszenie w formie podestu przykrytego od góry dachem jednospadowym wykonał ściany murowane tworząc przez to wiatrołap przed wejściem do budynku. Ściany zostały obudowane tak jak całość elewacji deskami w kształcie "półbala". Nad podestem, który był wykorzystywany do podawania płodów rolnych i siana do pomieszczeń strychowych, zadaszenie płaskie zostało zamienione na dach dwuspadowy. Zdaniem skarżącego, w wyniku remontu budynek zachował taki sam wygląd wymiary, wysokość oraz jego przeznaczenie tj. wykorzystywany jest jako budynek gospodarczo-rekreacyjny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00