Wyrok WSA w Lublinie z dnia 7 kwietnia 2017 r., sygn. I SA/Lu 983/16
Podatek od towarów i usług; Podatkowe postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Małysz (sprawozdawca) Sędziowie WSA Monika Kazubińska-Kręcisz WSA Andrzej Niezgoda Protokolant Specjalista Kamil Rutkowski po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 7 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi G. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] października 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wypłaty odsetek od nadpłaty w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od kwietnia do grudnia 2011 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w R. z [...] nr [...]; II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L. na rzecz G. S. kwotę [...]zł (dziewięćset osiemdziesiąt złotych) z tytułu zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z [...]., po rozpatrzeniu odwołania G. S. od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w R. z [...] r. odmawiającej wypłaty oprocentowania nadpłaty w podatku od towarów i usług za okresy od kwietnia do grudnia 2011 r., Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.
W uzasadnieniu powyższej decyzji przedstawiony został następujący stan sprawy:
25.11.2015 r. G. S. (Gmina, skarżąca) złożyła korekty deklaracji [...] za okresy od kwietnia do grudnia 2011 r. wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty (w odniesieniu do grudnia 2011 r. również o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym). Uzasadniała, że korekty są wynikiem dostosowania rozliczenia podatkowego do aktualnej wykładni prawa w związku z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) z 24.06.2013 r., sygn. akt I FPS 1/13, i wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 29.09.2015 r. w sprawie C-276/14.
30.12.2015 r. Gmina rozszerzyła żądanie obejmując nim okresy rozliczeniowe od stycznia do grudnia 2011 r., ponownie korygując deklaracje podatkowe i odwołując się do stanowiska Ministra Finansów w sprawie centralizacji rozliczeń w podatku od towarów i usług. W skorygowanych deklaracjach Gmina dokonała centralizacji rozliczeń z uwzględnieniem gminnych jednostek budżetowych, dotychczas zwolnionych z podatku od towarów i usług na podstawie art.113 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz.1054 ze zm.), zwanej dalej "ustawą o VAT", oraz zwiększyła podatek naliczony do odliczenia o nieujmowany we wcześniejszych rozliczeniach podatkowych podatek naliczony wynikający z faktur VAT dotyczących budowy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, która jest wykorzystywana do czynności opodatkowanych.