Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 kwietnia 2017 r., sygn. III SA/Kr 193/17
Gry losowe
|Sygn. akt III SA/Kr 193/17 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 10 kwietnia 2017 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Wiesław Kuśnierz, Sędziowie: WSA Waldemar Michaldo (spr.), WSA Urszula Zięba, Protokolant st. sekretarz: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 kwietnia 2017 r., sprawy ze skargi D. S., na decyzję Dyrektora Izby Celnej, z dnia 13 grudnia 2016 r. Nr [...], w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry, , - s k a r g ę o d d a l a -, ,
Uzasadnienie
Decyzją nr [...] z dnia 13 grudnia 2016r. Dyrektor Izby Celnej, po rozpatrzeniu odwołania D. S. od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego z [...] 2016 r., nr [...], wymierzającej mu karę pieniężną w wysokości 12.000 za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry, działając na podstawie przepisu art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) w związku z art. 8 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r., poz. 471) utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję organu I instancji .
Przedmiotowe rozstrzygnięcia zapadły w następującym stanie faktycznym i prawnym. Funkcjonariusze Urzędu Celnego w dniu 21 października 2015 r., na podstawie art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy o Służbie Celnej przeprowadzili kontrolę w lokalu na stacji paliw "L" przy ul. T w L. Przedmiotem kontroli było przestrzeganie przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych, o których mowa w ustawie z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych (dalej: "u.g.h.") oraz zgodności tej działalności z udzieloną koncesją lub zezwoleniem i zatwierdzonym regulaminem. Z ustaleń poczynionych w trakcie kontroli został sporządzony protokół nr [...]. Z przedmiotowego protokołu wynika, że w kontrolowanym lokalu stwierdzono jeden automat do gier, który miał należeć do B Sp. z o. o. w organizacji, tj: Hot Spot bez numerów i oznaczeń. Kontrolowany lokal nie był koncesjonowanym kasynem gier, salonem gier na automatach i punktem gier na automatach o niskich wygranych. Automat nie był oznaczony numerami poświadczenia rejestracji a kontrolującym nie przedstawiono poświadczeń rejestracji automatu. Na podstawie art. 32 ust. l pkt 13 ustawy o Służbie Celnej, kontrolujący przeprowadzili na automacie eksperyment (grę kontrolną), w wyniku której ustalili, że na tym urządzeniu można prowadzić gry z naruszeniem przepisów u.g.h. Naczelnik Urzędu Celnego ustalił, że D. S. jako jedyny wspólnik i równocześnie prezes zarządu B Sp. z o. o. w organizacji, dotychczas niezarejestrowanej, nie był uprawniony do reprezentowania Spółki. Organ ten uznał, że wszystkich czynności (najem lokalu pod instalację automatu, wstawienie go do lokalu itp.), w których jako stronę wskazano B Sp. z o.o. w organizacji, w rzeczywistości dokonywał D. S. we własnym imieniu, działając jako nieuprawniony reprezentant ww. Spółki. Naczelnik Urzędu Celnego w konsekwencji uznał, D. S. za urządzającego gry na przedmiotowym automacie.