Wyrok WSA w Kielcach z dnia 27 kwietnia 2017 r., sygn. II SA/Ke 90/17
Planowanie przestrzenne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak,, Sędzia WSA Beata Ziomek, Protokolant Starszy inspektor sądowy Katarzyna Tuz-Stando, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 kwietnia 2017r. sprawy ze skargi Wojewody na uchwałę Rady Miejskiej z dnia [...] w przedmiocie zmiany Nr 4 studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy. I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały; II. zasądza od Gminy [...] na rzecz Wojewody kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wojewoda, działając na podstawie art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 20016 r. poz. 466 ze zm.) wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach skargę na uchwałę Rady Miejskiej z dnia [...] w sprawie zmiany Nr 4 Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy [...].
W uzasadnieniu skargi wskazał, że uchwała oceniona została na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 marca 2003r. planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2016r., poz. 778 ze zm.), zwanej dalej ustawą. Przepis art. 28 ust. 1 ustawy stanowi, że istotne naruszenie zasad sporządzania studium, istotne naruszenie trybu jego sporządzania, a także naruszenie właściwości organów w tym zakresie, powodują nieważność uchwały rady gminy w całości lub części. Zdaniem skarżącego, uchwała podjęta została z naruszeniem prawa dotyczącym istotnego naruszenia zasad sporządzania studium, ponieważ jest niezgodna z art. 9 ust. 3 ustawy oraz § 8 ust. 2 i 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2004r. w sprawie zakresu projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy (Dz. U. Nr 118, poz. 1233) poprzez wyłożenie do publicznego wglądu, a następnie uchwalenie projektu zmiany studium w nieujednoliconej formie. Art. 9 ust. 3 ustawy stanowi, że studium sporządza się dla obszaru w granicach administracyjnych gminy. Zgodnie z § 8 ust. 2 ww. rozporządzenia projekt zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy polegającej na uzupełnieniu studium o pojedyncze ustalenia, o których mowa w art. 10 ust. 2 ustawy, wykłada się do publicznego wglądu w formie ujednoliconego projektu studium z wyróżnieniem projektowanej zmiany.