Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 5 kwietnia 2017 r., sygn. II SA/Go 1085/16
Środki unijne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek Protokolant st.sekr.sąd. Elżbieta Dzięcielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi M.S. na informację Zarządu Województwa z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie negatywnej oceny projektu I. stwierdza, że ocena projektu została przeprowadzona w sposób naruszający prawo i naruszenie to miało istotny wpływ na wynik oceny, II. przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania przez Zarząd Województwa, III. zasądza od Zarządu Województwa na rzecz skarżącej M.S. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
1. Zarząd Województwa będący instytucją zarządzająca w rozumieniu przepisów ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowych w perspektywie finansowej 2014-2020 z dnia 11 Iipca 2014 r. (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 217) ogłosił konkurs dotyczący upowszechnienia kształcenia ustawicznego, związanego z nabywaniem i doskonaleniem kwalifikacji zawodowych.
W ramach konkursu projekt wraz wnioskiem o dofinasowanie złożyła M.S., zgłaszając również partnera T sp. z o.o. sp.k., który współuczestniczyć miał przy realizacji projektu.
Pismem z dnia [...] października 2016 r., organ poinformował wnioskującą o negatywnej ocenie projektu. Z przesłanego arkusza ocen wynikało, że wniosek projekt został pozytywnie oceniony przez pierwszego z opiniujących ekspertów (87/100 punktów), natomiast drugi z ekspertów ocenił negatywnie wniosek, przyznając wnioskodawcy 69/100 możliwych punktów (wymagane było 70 % maksymalnej punktacji). Ocena projektu przez powołanego na wniosek skarżącej trzeciego eksperta była również negatywna (68/100 punktów).
Powołując się na te oceny organ wskazał, iż wniosek o dofinansowanie projektu, aby mógł zostać skierowany do dofinansowania musi uzyskać od każdego oceniającego, którego ocena jest brana pod uwagę, pozytywną ocenę za spełnianie wszystkich kryteriów obligatoryjnych z części A, B i C KOF-M oraz pozytywną ocenę za część D KOF-M. Pozytywna ocena za część D KOF-M oznacza uzyskanie minimum 70% punktów za każda część podlegającą ocenie w tej części KOF-M tj. Ili, IV, 5.1, 5.2, 5.3-5.5 oraz V.