Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 6 kwietnia 2017 r., sygn. III SAB/Gl 7/17

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Wujek Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Herman Sędzia WSA Adam Nita (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 6 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w K. na bezczynność Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w S. w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Na mocy postanowienia z [...] r. , nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K. , działając na podstawie art. 216, w zw. z art. 141 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) uznał za nieuzasadnione ponaglenie z 10 października 2016 r., wniesione przez "A" sp. z o.o. (zwane dalej Skarżącym lub Spółką). Przedmiotem wspomnianego środka zaskarżenia było niezałatwienie we właściwym terminie przez Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w S. (zwanego dalej Naczelnikiem Urzędu Skarbowego) spraw dotyczących postępowań podatkowych wszczętych wobec Spółki na podstawie postanowień z:

• 6 marca 2014 r. nr [...] (doręczonego 7 marca 2014 r.) - w zakresie podatku od towarów i usług za grudzień 2013 r.,

• 27 marca 2014 r. nr [...] (doręczonego 27 marca 2014 r.) - w sprawie podatku od towarów i usług za styczeń 2014 r.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco.

W piśmie z 10 października 2016 r. Skarżący wniósł do Dyrektora Izby Skarbowej ponaglenie na niezałatwienie we właściwym terminie wskazanych powyżej spraw. Jednocześnie, domagał się on uznania ponaglenia za uzasadnione, wyznaczenia Organowi podatkowemu terminu załatwienia spraw decyzjami, a także zarządzenia wyjaśnienia przyczyn, ustalenia osób winnych niezałatwienia sprawy w terminie, wraz ze stwierdzeniem, czy niezałatwienie sprawy w terminie miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa. Uzasadniając swoje stanowisko Spółka powołała się na to, że Naczelnik Urzędu Skarbowego co dwa miesiące wydaje postanowienia o przedłużeniu terminu załatwienia spraw. Ich uzasadnienie jest zawsze takie samo - organ powołuje się na konieczność przeprowadzenia szczegółowej analizy dokumentów i informacji otrzymywanych od innych urzędów (odpowiedzi na wystosowane wnioski) oraz na tej podstawie podjęcia kolejnych czynności, oraz dokonania wnikliwej i szczegółowej analizy zagadnień będących przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego. Zapowiadanych czynności oraz działań Naczelnika Urzędu Skarbowego nie sposób jednak potwierdzić zapoznając się z aktami sprawy. Skarżący zwrócił uwagę na nieudolne próby przesłuchania kilku świadków, podejmowane przez Organ od 2015 r. i niesięganie przez ten podmiot do przewidzianych prawem środków przymusu, celem skłonienia świadków do złożenia zeznań. To samo dotyczy dalszych świadków wzywanych na przesłuchanie w dniach 24 i 26 sierpnia 2016 r. Także oni nie stawili się w siedzibie organu podatkowego, w związku z czym Spółka wniosła o zastosowanie w stosunku do nich środków przymusu po to, aby wymusić stawiennictwo świadków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00