Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 kwietnia 2017 r., sygn. III SA/Gl 151/17

Podatek akcyzowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jużków, Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Sędzia WSA Marzanna Sałuda (spr.), po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 4 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi Zakładu Produkcyjno-Handlowego "A" sp. z o.o. w D. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest postanowienie Dyrektora Izby Celnej w K. (dalej: organ odwoławczy, organ II instancji) z dnia [...] r. nr [...] utrzymujące w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Celnego w C. nr [...] z dnia [...]r. nadające rygor natychmiastowej wykonalności decyzji nr [...] z dnia [...] roku określającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym w wysokości 55.053 zł z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki [...] o numerze nadwozia [...].

Naczelnik Urzędu Celnego w C. decyzją nr [...]z dnia [...] roku określił wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki [...] o nr nadwozia [...]w wysokości 55.053 zł. Jednocześnie w dniu 27 października 2016r. Naczelnik Urzędu Celnego w C. wydał postanowienie nr [...] nadające rygor natychmiastowej wykonalności ww. decyzji.

W zażaleniu Strona postawiła organowi zarzut naruszenia przepisu art. 239b §1 pkt 4 i §2 oraz art. 121 §1 i art. 124 Ordynacji podatkowej poprzez błędną interpretację i zastosowanie skutkujące przyjęciem, iż zaistniały okoliczności uprawdopodobniające, iż zobowiązanie podatkowe nie zostanie wykonane z uwagi na krótszy niż 3-miesięczny okres do przedawnienia w sytuacji gdy brak jest w niniejszej sprawie jakichkolwiek podstaw do przyjęcia, iż zobowiązanie nie zostanie wykonane, a sam zbliżający się upływ okresu przedawnienia nie skutkuje powstaniem jakiegokolwiek ryzyka niewykonania zobowiązania, bowiem automatyczne przyjmowanie tych okoliczności czyniłoby zbędną przesłankę wskazaną w art. 239b Ordynacji podatkowej toteż doszło do błędnego uznania, że zachodzą przesłanki do nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji, a ponadto nie wyjaśniono przesłanek którymi kierował się organ przy załatwieniu sprawy, uniemożliwiono załatwienie sprawy bez stosowania środków przymusu przez co prowadzone postępowanie nie budzi zaufania do organów podatkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00