Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 13 kwietnia 2017 r., sygn. III SA/Gd 101/17

Inspekcja sanitarna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jolanta Sudoł Sędziowie: Sędzia NSA Anna Orłowska (spr.) Sędzia WSA Felicja Kajut Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Zegan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi L. K. na decyzję Inspektora Sanitarnego z dnia 14 grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 14 grudnia 2016 r. [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego [...] o braku podstaw do stwierdzenia u L. K. choroby zawodowej - przewlekłe choroby obwodowego układu nerwowego wywołane sposobem wykonywania pracy: zespół rowka nerwu łokciowego.

Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia wskazano rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. 2013, poz. 1367).

Organ odwoławczy wskazał, ze Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy [...] orzeczeniem z dnia 8 lutego 2016 r. nr [...] orzekł o braku podstaw do rozpoznania u L. K. choroby zawodowej wymienionej w poz. 20.2. wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do ww. rozporządzenia. Stanowisko jednostki orzeczniczej zostało uzupełnione pismem znak [...] z dnia 23 sierpnia 2016 r. W związku z wnioskiem L. K. z dnia 23 lutego 2016 r. o przeprowadzenie nowego badania. Instytut Medycyny Pracy [...] wydał orzeczenie nr [...] z dnia 10 maja 2016 r. o braku podstaw do rozpoznania u L. K. choroby zawodowej - zespołu rowka nerwu łokciowego. Stanowisko jednostki orzeczniczej II stopnia zostało potwierdzone w piśmie z dnia 1 września 2016 r. znak [...].

W uzasadnieniu podkreślono, że wbrew twierdzeniom strony organy są związane treścią orzeczeń lekarskich w zakresie rozpoznania choroby zawodowej wydanymi w przedmiotowej sprawie. W orzeczeniach tych potwierdzono chorobę obwodową układu nerwowego u pacjentki, nie uznając jednak etiologii zawodowej schorzenia wymienionego w poz. 20.2 załącznika do ww. rozporządzenia. Jednostka orzecznicza II stopnia wyjaśniła, że czynności wykonywane przez L. K. na zgłoszonych stanowiskach pracy charakteryzowały się zmiennością w ciągu dnia pracy. Wykonywanie czynności zawodowych powtarzalnych, monotypowych związanych z koniecznością utrzymywania łokcia w pozycji zgiętej, przy równoczesnym opieraniu o twarde podłoże jest warunkiem koniecznym dla uznania zawodowej etiologii zespołu rowka nerwu łokciowego. Nie można zatem bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem stwierdzić, że choroba L. K. została wywołana sposobem wykonywania pracy. Jak ustalono w toku postępowania L. K. od 1983 roku do 2005 r. pracowała w różnych zakładach pracy na stanowiskach: operator urządzeń powielających, sprzedawca, operator centrali, inspektor w referacie zaopatrzenia i transportu [...], inspektor w grupie: stanowiska wspomagające w służbie cywilnej. W okresie od 1984 do 1991 r. przebywała na urlopie wychowawczym, a w okresie od 1991-1995 oraz 1996-997 była bezrobotna. Od 2005 r. jest zaś zatrudniona przez [...] Uniwersytet [...] na stanowisku audytora wewnętrznego, audytora wewnętrznego kierującego zespołem oraz dodatkowo od 2006 r. do chwili obecnej na stanowisku audytora wewnętrznego na Akademii Muzycznej [...] w wymiarze 0, 5 etatu. Na podstawie karty oceny narażenia zawodowego oceny przyjęto, że czynności zawodowe L. K. podczas całego zatrudnienia na zajmowanych stanowiskach pracy nie stanowiły narażenia na sposób wykonywania pracy nadmiernie obciążających układ ruchu w obrębie kończyn górnych. Czynności te charakteryzowały się zmiennością w ciągu dnia pracy i nie wymagały wykonywania ruchów powodujących ucisk na nerw łokciowy. Odnosząc się do zarzutów odwołania organ II instancji nie podzielił twierdzeń L. K., że wykonywane ruchy były monotypowe, powtarzalne i wykonywane w wysokim tempie pracy. Stanowisko strony nie znajduje bowiem potwierdzenia w zgromadzonym w sprawie materiale dowodowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00