Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5 kwietnia 2017 r., sygn. I SA/Gd 1748/16
Podatkowe postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędziowie Sędzia WSA Janina Guść (spr.), Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Beata Jarecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 5 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi ,,A" S.A. siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 24 października 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty podatku od czynności cywilnoprawnych oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 24 października 2016 r., po rozpatrzeniu odwołania "A" S.A. z siedzibą w G. od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w [...] z dnia 28 czerwca 2016 r. odmawiającej stwierdzenia nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych, Dyrektor Izby Skarbowej w [...] utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.
W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że w dniu 15 października 2015 r. zawarta została umowa pożyczki pomiędzy "B" S.A. z siedzibą w S. - pożyczkodawcą, a "A" S.A. z siedzibą w G. - pożyczkobiorcą (zwaną dalej: Spółką). Zgodnie z jej treścią pożyczkodawca udzielił pożyczkobiorcy pożyczkę pieniężną w kwocie 4.000.000 zł. Strony umowy ustaliły, że spłata pożyczki nastąpi do dnia 30 grudnia 2015 r., a oprocentowanie pożyczki w skali roku jest zmienne i wynosi WIBOR 1M plus 2,6 punkty procentowe.
Z tytułu zawarcia przedmiotowej umowy w dniu 29 października 2015 r. Spółka złożyła deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3), w której wykazała należny podatek w kwocie 80.000 zł.
W dniu 16 marca 2016 r. do siedziby Urzędu Skarbowego w [...] wpłynął wniosek Spółki o stwierdzenie nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych oraz uzasadnienie przyczyny korekty deklaracji.
W treści wniosku wskazano, że: "(...) Katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest katalogiem zamkniętym, co oznacza, że tylko czynności enumeratywnie w nim wskazane mogą powodować powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych". Następnie Spółka powołał treść art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b oraz art. 1 ust. 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 626, ze zm.), zwanej dalej w skrócie: "u.p.c.c." cyt.: "Dla powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych istotne jest zatem to, aby w momencie zawarcia umowy pożyczki jej przedmiot w postaci środków pieniężnych lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku znajdował się na terenie kraju, a w przypadku gdy znajduje się on za granicą, aby nabywca miał miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i jednocześnie czynność dokonana została na terytorium Polski. Umowa pożyczki między "B" S.A. a Spółką została zawarta na terytorium Polski a przedmiot umowy pożyczki znajdował się w chwili jej zawierania w granicach Polski, zatem umowa taka, co do zasady, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych".
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right