Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 6 kwietnia 2017 r., sygn. III SA/Gd 89/17
Oświata
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alina Dominiak, Sędziowie Sędzia WSA Felicja Kajut, Sędzia WSA Jolanta Sudoł (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Januszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego na uchwałę Rady Gminy z dnia 30 czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie zasad i trybu przyznawania stypendiów sportowych stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w całości.
Uzasadnienie
Rada Gminy, działając na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz.1591 ze zm.) w związku z art. 31 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. z 2010 r., Nr 127, poz. 857 ze zm.), podjęła w dniu 30 czerwca 2011 r. uchwałę Nr [...] w sprawie zasad i trybu przyznawania stypendiów sportowych.
W § 1 ust. 1-3 uchwały stwierdzono, że ustanawia się stypendium sportowe dla zawodników, którzy osiągnęli wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie krajowym lub międzynarodowym. Stypendia sportowe są wyrazem uznania dla prezentowanego przez zawodników poziomu sportowego i osiągnięć w danej konkurencji lub dyscyplinie sportu a także formą pomocy dla podniesienia poziomu wyszkolenia. Środki finansowe na stypendia sportowe planuje się corocznie w budżecie gminy w miarę potrzeb i możliwości.
W § 2 ust. 1 wskazano, że stypendia sportowe mogą otrzymać zawodnicy posiadający status amatora, którzy:
1) nie ukończyli 25 roku życia;
2) są zameldowani i na stale zamieszkują na terenie gminy ;
3) są uczniami lub studentami i nie osiągają dochodów z tytułu zatrudnienia;
4) uprawiają konkurencję lub dyscyplinę sportową objętą programem Igrzysk Olimpijskich lub Paraolimpijskich, czy też wchodzącą do programu ogólnopolskiego współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży;
5) nie byli karani za przestępstwa popełnione umyślnie i nie toczy się przeciwko nim postępowanie karne.