Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 13 kwietnia 2017 r., sygn. III SA/Gd 76/17

Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Paweł Mierzejewski, Sędziowie Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak (spr.), Sędzia WSA Alina Dominiak, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Kinga Czernis, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi K. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej [...] z dnia 2 grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 2 grudnia 2016 r. (nr [...]) - działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz.U. z 2015 r., poz. 613 - dalej jako: "o.p.") w zw. z art. 2 ust. 3, 4 i 5, art. 4 ust. 2, art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 90 ust. 1 i art. 91, art. 129 ust. 1 i art. 145 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j.: Dz. U. z 2016 r., poz. 471 - dalej jako "u.g.h.") - Dyrektor Izby Celnej, po rozpoznaniu odwołania K. M. (dalej zwanego: "stroną", "skarżącym"), prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą "A" K. M. z siedzibą w B. - utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia 7 września 2016 r. (nr [...]) wymierzającą karę pieniężną w wysokości 36.000 zł za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.

W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że w dniu 12 lipca 2016 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych w lokalu "[...]" mieszczącym się w G. przy ul. [...]. W trakcie kontroli funkcjonariusze ujawnili trzy urządzenia do prowadzenia gier: [...] ([...]) oraz dwa automaty do gier bez nazwy, które były udostępnione dla grających i w pełni sprawne. Przedmiotowe automaty były włączone do sieci zasilania i gotowe do gry. Dokonano również precyzyjnych i szczegółowych oględzin automatów do gier. W ramach kontroli funkcjonariusze celni ustalili przebieg gry na powyżej wskazanych urządzeniach za pomocą eksperymentu, odtworzenia możliwości gry na podstawie art. 32 ust. 1 pkt 13 ustawy o Służbie Celnej. Odtworzenie gry na automatach typu [...] ([...]) oraz na dwóch automatach do gier bez nazwy rozpoczęto od ogólnego opisu automatów do gry. Na automatach nie było umieszczonych instrukcji gry, automaty nie posiadały oznaczeń, brak było tabliczek znamionowych, numerów decyzji, numerów rejestracji, brak było również poświadczeń rejestracji GL-1. Kontrolujący podczas eksperymentu ustalili, że gry prowadzone są na urządzeniach elektronicznych o wygrane rzeczowe i/lub pieniężne i zawierają element losowości, a zatem automaty wyczerpują definicję automatu do gier w rozumieniu ustawy o grach hazardowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00